Dita e Flamurit të Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dita e Flamurit ose ndryshe i njohur si dita e pavarësisë së Shqipërisë festohet çdo me 28 nëntor në trojet Shqipëtare[1] Kjo i referohet shpalljes së pavarësisë më 28 nëntor 1912 dhe ngritjës së flamurit të ShqipërisëVlorë, i cili i përputhet me njëjtin ditë i cili Skënderbeu e ngriti flamurin e njëjtë në Krujë më 28 nëntor 1443.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://web.archive.org/web/20110728032056/http://www.rumela.com/events/albania_independence_day.htm. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 28, 2011. Marrë më janar 19, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
  2. ^ Drizari, Nelo (1968), Scanderbeg; his life, correspondence, orations, victories, and philosophy, National Press, f. 1, OCLC 729093 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)