Dita e Shtetësisë së Bosnjes dhe Hercegovinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Bosnjes dhe Hercegovinës

Dita e Shtetësisë së Bosnjes dhe Hercegovinës (Boshnjakisht: Dan državnosti Bosne i Hercegovine) është një festë e cila festohet më 25 nëntor në Bosnje dhe Hercegovinë për të përkujtuar ditën kur më 25 nëntor të vitit 1943, Këshilli Antifashist Çlirimtar Kombëtar i Jugosllavisë për Bosnje dhe Hercegovinë, KAÇKJBeH - ZAVNOBiH miratoi Rezolutën e KAÇKJBeH me të cilën popujtë e saj vendosën që Bosnja dhe Hercegovina të jetë atdheu i tyre. [1][2][3]

Ligji për Proklamimin e 25 Nëntorit si Dita e Shtetësisë së Bosnjës dhe Hercegovinës (Gazeta Zyrtare e R B dhe H, nr. 9/95) përcakton se më 25 Nëntor është Dita e Shtetësisë së Bosnjës dhe Hercegovinës.[1]

Dita e Shtetësisë së Bosnjes dhe Hercegivinës nuk duhet të ngatërrohet me Ditën e Pavarësisë së Bosnjes dhe Hercegovinës, e cila çdo vit organizohet më 1 mars për nder të plebishitit të vitit 1992 i cili tregoi se 63.6% e qytetarëve të Bosnjes dhe Hercegovinës ishin deklaruar për një komb sovran.[4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "fmrsp.gov.ba". Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2019. Marrë më 24 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "www.starmo.ba". Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2019. Marrë më 24 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ dnevni-list.ba Arkivuar 25 nëntor 2019 tek Wayback Machine
  4. ^ "Danas je Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine" (në boshnjakisht). Radio Sarajevo. 1 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 1 mars 2012.