Doğan Avcıoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Doğan Avcıoğlu (emri në regjistrimin e popullsisë, Mehmet Erdoğan Avcıoğlu)[1] (13 mars 1926 - 4 nëntor 1983) ishte gazetar, shkrimtar dhe politikan turk.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avcioğlu lindi në Mustafakemalpasharajonit Marmara, Turqi. Pasi përfundoi gjimnazin, ai udhëtoi në Francë për të studiuar Ekonominë dhe Shkencën Politike. Ai u kthye në Turqi më 1955. Në vitin 1956, ai filloi të shkruaj në revista politike. Ai pastaj u bashkua në CHP. Midis 1963-1965, ai shërbeu në zyrën kërkimore të Konfederatës së Sindikatave Turke. Midis 1968-1969, ai ishte anëtar i komitetit konsultativ të CHP. Pas memorandumit ushtarak turk 1971, ai u arrestua, por u lirua.[2]

Ai vdiq prej kancerit në stomak në moshën 57 vjeçare. Ai u varros në Büyükada.[3]

Books[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai shkroi një numër të librave në shumë vëllime:[4]

  • Atatürkçülük Milliyetçilik, Sosyalizm ("Kemalism, Nacionalizm, Socializm")
  • Devrin ve Demokrasi Üzerine ("Mbi Revolucionin dhe Demokracinë")
  • Türkiye'nin Düzeni ("Organizimi i Turqisë")
  • Milli Kurtuluş Tarihi ("Historia e Shpëtimit Kombëtar")
  • 31 Martta Yabancı Parmağı ("Ndërhyja e huaj ndaj incidentit të 31 marsit")
  • Osmanlı'nın Düzeni ("Organizimi i Perandorisë Osmane")- post mortem book

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Avcıoğlu, Doğan, Osmanlı'nın Düzeni Türklerin Tarihi:6. Kitap. 1. Baskı. İstanbul: Kırmızı Kedi Yayınevi, 2013. s. 259.
  2. ^ Turkish info Who's who
  3. ^ Soner Yalçın's article in Hürriyet newspaper
  4. ^ "Odakitap page". Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 korrik 2016. Marrë më 10 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)