Doğan Yurdakul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Doğan Yurdakul (1946 - 3 shtator 2017) ishte shkrimtarë dhe gazetarë turk. Ai ka kontribuar në gazetat përfshirë Vatan, Aydınlık, Evrensel, Siyah-Beyaz, dhe Günaydın poashtu edhe në programin 32. Gün. Librat e tij përmbajnë biografi të agjentëve turk Hiram Abas dhe Abdullah Çatlı (Reis), të dy i shkruajti me Soner Yalçın.[1]

Më 22 shkurt 2012, Gjykata Penale e Lartë në Stamboll, ka vendosur të lirojë gazetarin Doḡan Yurdakul, i akuzuar për rastin Odatv.[2] Ai vdiq më 3 shtator 2017 në Datça, në moshën 71 prej një sëmundje të zemrës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ kimkimdir.gen.tr, Doğan Yurdakul (1946 - .... )
  2. ^ http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/02/22/dogan.yurdakul.tahliye.edildi/650260.0/