Jump to content

Abdullah Çatlı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Abdullah Çatlı
U lind në1 qershor 1956
Vdiq3 nëntor 1996
Susurluk, Turqi
KombësiaTurk
Profesioniİdealist, Trafikanti i drogës, agjenti turk, kundër-kryengritëse

Abdullah Çatlı (1 qershor 19563 nëntor 1996) ishte agjent turk i fshehur i qeverisë, dhe vrasës për Counter-Guerrilla.[1][2] Ai e udhëhoqi Ujqërit gri, një degë e të rinjve të Partisë së Lëvizjes Nacionaliste (MHP) gjatë viteve të 1970.[3] Ai ishte i urdhëruar për t'i vrarë anëtarët e dyshuar të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe Ushtrisë Sekrete Armene për Çlirimin e Armenisë.

Çatlı vdiq në një aksident rrugor më 3 nëntor 1996 në Susurluk, një qytezë në provincën Ballëkesir. Bashkë me të ishin Hüseyin Kocadağ (polic i famshëm), Sedat Bucak (Anëtar i Partisë Demokrate) dhe Gonca Us (e dashura e Abdullahut). Sedati ishte i vetmi person i cili shpëtoi aksidentit.

Në kohën e vdekjes së tij, Çatlı ishte i kërkuar për trafikim të drogës dhe për vrasje.

Vajza e tij, Gökçen shkroi një biografi, duke iu referuar ditarëve që zgjasin dhjetë vjet prapa, në mënyrë që të korrigjohen pasaktësitë e supozuara që u qarkulluan pas vdekjes së tij.[4]

Një libër tjetër ishin shkruar nga Soner Yalçın dhe Doğan Yurdakul me titullin Reis: Gladio'nun Türk Tetikçisi ("Shefi: Vrasësi Turk i Paguar i Gladios").

Babai i Çatlı ishte Ahmet Çatlıoğlu. Ai ka pasur një vëlla Zeki. Abdullah Çatlı u martua me Meral Aydoğan më 10 gusht 1974.[5][6] Më 22 maj 1975, atyre i'u lindë një vajzë të cilët e quajtën Gökçen, e cila tani është studente e mjekësisë në marrëdhënie politike dhe ndërkombëtare.[7] Më vonë atyre i'u lindë edhe një vajzë , Selcen.

  1. ^ Jenkins, Gareth (28 dhjetor 2008). "Susurluk and the Legacy of Turkey's Dirty War". Terrorism Monitor (në anglisht). Jamestown Foundation. 6 (9). Marrë më 28 dhjetor 2008. ...Abdullah Catli, a wanted Mafia hitman and convicted heroin smuggler...
  2. ^ Korkmaz, Tamer (27 korrik 2008). "Kim, kimin nesi oluyor?". Yeni Şafak (në anglisht). Marrë më 28 dhjetor 2008. Çatlı da NATO-ABD orijinli 'Mister Kontrgerilla'nın 'sağcı' tetikçisiydi. (English Arkivuar 26 qershor 2015 tek Wayback Machine)
  3. ^ Martin A. Lee, Les liaisons dangereuses de la police turque, Le Monde diplomatique, March 1997 (frëngjisht)
  4. ^ Özturk, Neslihan (3 korrik 1997). "Abdullah Catli's daughter to write book on her father". Hürriyet Daily News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2007. Marrë më 22 qershor 2017.
  5. ^ "Dügün Davetiyesi". Official Web site of Abdullah Çatlı (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2008. Marrë më 1 janar 2009.
  6. ^ "FOTOĞRAF ALBÜMÜ". Official Web site of Abdullah Çatlı (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2008. Marrë më 1 janar 2009.
  7. ^ "Gökçen Çatlı hakkında (About G. atlı)". Official Web site of Abdullah Çatlı (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2008. Marrë më 1 janar 2009.