Jump to content

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stampa

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (kurdisht: Partiya Karkerên Kurdistane), tani gjithashtu njohur si KADEK dhe Kongra-Gel, është një grupim i armatosur i cili thotë që qëllim i tij është një shtet i pavarur për Kurdët (Kurdistani) me territore i Turqisë juglindore, i Irakut verilindore, i Sirisë verilindore dhe i Iranit veriperëndimore. Themelimi ideologjik i këtij grupimit është marksizëm revolucionar dhe nacionalizëm kurd. Partia themelohej nga Abdullah Oxhalan.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • [1] (faqe interneti zyrtare)