Jump to content

Sedat Bucak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sedat Edip Bucak (lindi më 31 tetor 1961 në Siverek) është udhëheqës i fisit Bucak dhe politikan turk i zgjedhur në Parlamentin e Turqisë në vitin 1991, 1995 dhe 1999. Ai shpëtoi nga aksidenti me veturë në vitin 1996 që çoi në skandalin e Susurlukit, për shkak të identitetit të tre viktimave të tjera të aksidenteve (trafikanti i drogës Abdullah Çatlı dhe e dashura e tij, dhe zyrtari i policisë Hüseyin Kocadağ). Mercedesi që u përplas i përkiste Bucakit. Imuniteti parlamentar i Bucak u anulua, por u rikthye kur u rizgjodh në vitin 1999, duke e mbajtur gjyqin lidhur me Susurluk.[1]

Bucak dështoi të fitojë një vend në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2002 dhe si rezultat ai humbi imunitetin e tij parlamentar dhe një rast kundër tij në lidhje me bandën Susurluk vazhdoi në dhjetor 2002.[2] Në vitin 2004 ai u dënua për përfshirje në bandën kriminale Susurluk , duke përmbysur një lirim të mëparshëm.[3] Ai u dënua me një vit burg.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Hürriyet Daily News, 14 nëntor 2006, Court announces ruling in Susurluk trial
  2. ^ Turkish Daily News, 18 dhjetor 2002, Trial process for Asik and Bucak kicks off
  3. ^ Today's Zaman, Appeals Court Reverses Bucak's Acquital in Susurluk Case Arkivuar 5 mars 2016 tek Wayback Machine