Dogecoin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox cryptocurrency Dogecoin (/ˈdoʊ(d)ʒkɔɪn/ DOHJ-koyn or DOHZH-koyn,[1] Abbreviation: DOGE; sign: Ð) është një kriptomonedhë e krijuar nga inxhinierët e softuerit Billy Markus dhe Jackson Palmer, të cilët vendosën të krijonin një sistem pagese si një “shaka”, duke u tallur me spekulimet e egra në kriptomonedha në atë kohë.[2] Ajo konsiderohet si "monedha e meme" e parë, dhe, më konkretisht, "monedha e parë e qenit". Pavarësisht natyrës së tij satirike, disa e konsiderojnë atë një perspektivë legjitime investimi. Dogecoin paraqet fytyrën e qenit Shiba Inu nga meme "doge" si logo dhe adash.[3][4] Ajo u prezantua në 6 dhjetor 2013 dhe zhvilloi shpejt komunitetin e vet në internet, duke arritur një kapitalizim tregu prej mbi 85 miliardë dollarë[a] më 5 maj 2021.[5] Që nga viti 2021, është sponsor i sleeve[b] i Watford Football Club.[6]

Dogecoin.com promovon monedhën si "monedhë argëtuese dhe miqësore në internet", duke i referuar origjinës së saj si një "shaka". Inxhinierët e softuerit Billy Markus dhe Jackson Palmer lançuan kriptomonedhën satirike si një mënyrë për të tallur Bitcoin dhe shumë kriptomonedha të tjera që mburren me plane madhështore për të pushtuar botën. Me ndihmën e Reddit, faqja u bë hit i menjëhershëm. Brenda dy javësh, Dogecoin kishte krijuar një blog dhe forum të dedikuar dhe vlera e tij e tregut ka arritur në 8 milionë dollarë, dikur duke u bërë monedha e shtatë më e madhe elektronike në botë. Dogecoin bazohet në algoritmin Scrypt dhe procesi i transaksionit është më i përshtatshëm se Bitcoin. Dogecoin kërkon vetëm 1 minutë për të konfirmuar, ndërsa BTC-së 10 minuta.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I formuar fillimisht si një "shaka", Dogecoin u krijua nga inxhinieri i softuerit IBM Billy Markus dhe inxhinieri i softuerit Adobe Jackson Palmer. Ata donin të krijonin një monedhë dixhitale peer-to-peer që mund të arrinte një demografi më të gjerë se Bitcoin. Përveç kësaj, ata donin ta distanconin atë nga historia e diskutueshme e monedhave të tjera. Dogecoin u lançua zyrtarisht më 6 dhjetor 2013 dhe brenda 30 ditëve të para, pati mbi një milion vizitorë në Dogecoin.com.

Palmer është kredituar për realizimin e idesë. Në atë kohë, ai ishte anëtar i departamentit të marketingut të Adobe Systems në Sydney. Palmer kishte blerë domenin Dogecoin.com dhe kishte shtuar një ekran splash, i cili shfaqte logon e monedhës dhe tekstin e shpërndarë Comic Sans. Markus kontaktoi Palmerin pasi pa faqen dhe filloi përpjekjet për të zhvilluar monedhën. Markus kishte projektuar protokollin e Dogecoin bazuar në kriptovalutat ekzistuese Luckycoin dhe Litecoin, të cilat përdorin teknologjinë e skriptit në algoritmin e tyre të provës së punës. Përdorimi i scrypt do të thotë që minatorët nuk mund të përdorin pajisje të minierës së bitcoin SHA-256, dhe në vend të kësaj duhet të përdorin pajisje të dedikuara FPGA dhe ASIC për minierat, të cilat dihet se janë më komplekse për t'u prodhuar.

Më 19 dhjetor 2013, Dogecoin kërceu gati 300% në vlerë në 72 orë, duke u rritur nga 0,00026 dollarë në 0,00095 dollarë amerikanë, me një vëllim prej miliarda dogecoins në ditë. Kjo rritje ndodhi gjatë një kohe kur bitcoin dhe shumë kriptovaluta të tjera po tërhiqeshin nga vendimi i Kinës për të ndaluar bankat kineze të investonin në ekonominë e bitcoin. Tre ditë më vonë, Dogecoin përjetoi përplasjen e tij të parë të madhe duke rënë me 80% për shkak të kësaj ngjarjeje dhe në pishinat e mëdha të minierave që shfrytëzonin sasinë e vogël të fuqisë kompjuterike të kërkuar në atë kohë për të minuar Dogecoin.

Më 25 dhjetor 2013, vjedhja e parë e madhe e Dogecoin ndodhi kur miliona monedha u vodhën gjatë një hakimi në platformën online të portofolit të kriptomonedhave Dogewallet. Hakeri fitoi akses në sistemin e skedarëve të platformës dhe modifikoi faqen e tij të dërgimit/marrjes për të dërguar çdo dhe të gjitha monedhat në një adresë statike. Ky incident hakerimi nxiti tweetet rreth Dogecoin, duke e bërë atë altcoin më të përmendur në Twitter në atë kohë, megjithëse ishte në referencë për një ngjarje negative. Për të ndihmuar ata që humbën fondet në Dogewallet pas shkeljes së tij, komuniteti Dogecoin filloi një iniciativë të quajtur "SaveDogemas" për të ndihmuar në dhurimin e monedhave për ata që i kishin vjedhur. Përafërsisht një muaj më vonë, u dhuruan para të mjaftueshme për të mbuluar të gjitha monedhat që u vodhën.

Në janar 2014, vëllimi i tregtimit të Dogecoin kaloi shkurtimisht atë të Bitcoin dhe të gjitha kriptomonedhave të tjera së bashku. Megjithatë, kapitalizimi i saj i tregut mbeti ndjeshëm pas atij të Bitcoin. Fillimisht, Dogecoin paraqiti një shpërblim të rastësishëm që merret për çdo bllok minierash. Megjithatë, në mars 2014, kjo sjellje u përditësua më vonë në një shpërblim të bllokut statik.

  1. ^ "How do you pronounce 'Dogecoin'?". The Daily Dot (në anglisht). 24 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2018. Marrë më 21 dhjetor 2018.
  2. ^ "Dogecoin Started as a Joke. Now It's Too Important to Laugh Off". Barrons. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Roose, Kevin (15 shtator 2017). "Is There a Cryptocurrency Bubble? Just Ask Doge". The New York Times. ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2017. Marrë më 3 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Couts, Andrew (12 dhjetor 2013). "Wow. Dogecoin is the most Internet thing to happen, ever". Digital Trends. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2013. Marrë më 12 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Hutcheon, Stephen (24 janar 2014). "The rise and rise of dogecoin, the internet's hottest cryptocurrency". Sydney Morning Herald. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2014. Marrë më 5 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Watford FC to feature Doge on football shirts". CityAM. 16 gusht 2021. Marrë më 18 gusht 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>