Dollneni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dollneni
Fshat
Vendndodhja
Dollneni is located in Maqedonia e Veriut
Dollneni
Dollneni
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Dollnen
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 606 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Prefiksi (+389) 048
Targa PP
Koordinatat 41° 25′ 31″ Veri

21° 27′ 17″ Lindje

Popullsia 375 banorë (2002)

Dollneni, (maqedonisht: Долнени/Dolneni) ёshtё fshat në Maqedoninë e Veriut dhe seli e Komunës së Dollnenit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dollneni shtrihet në rajonin e Pellagonisë, rreth 15 km nga qyteti i Prilepit. Fshati gjendet në një lartësi mbidetare prej 622 m.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2002, fshati kishte 375 banorë, prej të cilëve 374 ishin maqedonas.


Shih edhe

Komuna e Dollnenit