Jump to content

Domokos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Domokos ose Thaumakusi ose Thaumace (Θαυμακός, Θαυμάκη) i lashtë,[1] është një qytet dhe një komunë në Fthiotis, Greqi. Qyteti Domokos është selia e komunës së Domokos [2] dhe e ish- provincës Domokos. Qyteti është ndërtuar në një shpat mali me pamje nga fusha e Thesalisë, 38 km nga qyteti i Lamies .

Bashkia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Domokos u formua gjatë reformave të pushtetit lokal të vitit 2011 nga bashkimi i 3 ish-komunave të mëposhtme, të cilat u bënë njësi komunale: [3]

  • Domokos
  • Thesaliotida
  • Xyniada

Komuna ka një sipërfaqe prej 707.953 km 2, njësia bashkiake 346.129 km 2 . [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lewis and Short
  2. ^ "ΦΕΚ A 87/2010, Kallikratis reform law text" (në greqisht). Government Gazette (Greece).
  3. ^ "ΦΕΚ A 87/2010, Kallikratis reform law text" (në greqisht). Government Gazette (Greece)."ΦΕΚ A 87/2010, Kallikratis reform law text" (in Greek).
  4. ^ "Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)" (PDF) (në greqisht). National Statistical Service of Greece. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-09-21.