Donald Glover

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Donald Glover
Stampa:Infobox comedian

Donald McKinley Glover[1] (i lindur më 25 shtator, 1983) është një aktor, shkrimtar, producent, regjizor, reper, këngëtar dhe kompozitor Amerikan. Ai performon me emrin e tij të skenës Childish Gambino, dhe si një DJ, ai performon nën emrin mcDJ.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Glover ka lindur në Edwards Bazën e forcave Ajrore, Kaliforni,[2] dhe i rritur në Stone Mountain, Georgia. Nëna e tij, Beverly (née Smith),[3] është një edukatore e dalë në pension, dhe i ati i tij, Donald Sr., është një postier i dalë në pension.[4] Prindërit e tij ishin gjithashtu edhe kujdestarë femijësh jetim për 14 vjet. Glover ishte ngritur si një nga Dëshmitarët e Jehovait.[5] Ai mori pjesë në DeKalb Shkollën e Arteve dhe u votua "Me më shumë gjasa për të shkruar për The Simpsons" në librin vjetor të gjimnazit të tij.[6][7]

Glover u diplomua në Universitetin e Nju Jorkut's Tisch School of the Arts me një diplomë në Skenarist Dramaturgjie në vitin 2006.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Births, 1905 - 1995". Family Tree Legends. Pearl Street Software. fq. 2. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2020. Marrë më 10 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lewis, Pete. "Childish Gambino: Growing Gains". BluesandSoul.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2016. Marrë më 16 janar 2016.
  3. ^ "Person details for Donald Mckinley Glover". FamilySearch.org (në anglisht). citing California Birth Index, 1905-1995 database; Department of Health Services, Vital Statistics Department, Sacramento. Marrë më 16 janar 2016.
  4. ^ Jensen, Bill (13 prill 2011). "Donald Glover Is More Talented Than You, The comedian/writer/rapper is on a collision course with stardom". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Donald Glover on Spider-Man, Stripping in 'Magic Mike XXL,' and A Possible 'Community' Return". The Daily Beast (në anglisht).
  6. ^ Carmichael, Rodney (29 gusht 2016). "Donald Glover's real rap on 'Atlanta'". Creative Loafing. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2016. Marrë më 29 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Eells, Josh. "The Triple Threat: Donald Glover." Rolling Stone September 15, 2011: S4. ProQuest. Web. October 5, 2015.
  8. ^ "Donald Glover". NBC (në anglisht).