Donnie Yen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Donnie Yen
Donnie Yen 2012.jpg
Informacione personale
Vendlindja Guangzhou, Kinë
Vitet aktiv 1981-duke vazhduar
Bashkëshort(ja) Leung Zing-ci (m. 1993; div. 1994)
Cissy Wang (m. 2003)
Fëmijë 3
Faqja zyrtare www.donnieyen.asia

Donnie Yen lindi në Guangzhou, Kinë. Donnie është aktor, regjisor dhe producent i filmit. Nëna e tij, Bow-sim Mark ishte mësuese e kung fu-së, ndërsa babai i tij Kylster Yen ishte redaktor i gazetave. Motra e tij, Chris Yen është gjithashtu aktore e arteve marciale. Ai poashtu ka luajtur me atorë të njohur si Jet Li, Jackie Chan dhe Michelle Yeoh.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Donnie Yen u takua me gruan e tij të parë Leung Zing Ci në vitin 1990. Ata u martuan fshehtas në SHBA në nëntor të vitit 1993. Martesa e tyre përfundoi në më pak se një vit.

Më vonë, Yen u martua me ish-mbretëreshën e bukurisë Cissy Wang. Çifti kanë dy fëmijë, Jasmine dhe James.[1]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Filmografia e Donnie Yen.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]