Jet Li

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jet Li - potret

Xhet Li (lindur Li Lianjie 26 prill 1963Pekin, Kinë) është një artist i arteve luftarake me famë botërore, si edhe një ndër aktorët më të mirë në rolet e filmave të arteve luftarake. Ai është një mjeshtër i shkëlqyer në kung fu.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Li është një mjek i budizmit tibetian. [18] mjeshtër i tij është Lho Kunsang [19] e prejardhjen Kagyu Drikung e shkollës Kagyu. [20] Në vitin 1987, Li martuar Pekin anëtar i Ekipit Wushu dhe Kids nga Shaolin Qiuyan bashkë-yll Huang, [21] me të cilin ai ka dy vajza, Si dhe Taimi. [22] Ata divorcuar në vitin 1990. Që nga viti 1999, ai ka qenë i martuar me Nina Li Chi (lindur Li Zhi), një Shanghai-lindur, Hong Kong me bazë aktore. Ai ka dy vajza me të, si edhe, Jane (lindur 2000) dhe Jada (lindur 2002)

Li Eshte nje mjek i budizmit tibetian. [18] mjeshtër i tij eshte Lho Kunsang [19] e prejardhjen Kagyu Drikung e shkolles Kagyu. [20] Ne Vitin 1987, Li martuar Pekin Anëtar i Ekipit Wushu DHE Kids nga Shaolin Qiuyan bashke-yll Huang, [21] Me te cilin ai Ka Dy Vajza, Si DHE Taimi. [22] Ata divorcuar NË Vitin 1990. Qe nga Viti 1999, ai Ka qenë i martuar me Nina Li Chi (lindur Li Zhi), nje Shanghai-lindur, Hong Kong me Baze aktore. Ai Ka Vajza Me te dy, si EDHE, Jane (lindur 2000) DHE Jada (lindur 2002)

Në vitin 2009 filloi Li programin e tij palestër që ai i quajtur "Wuji". [28] Programi përbëhet nga elementet e artit ushtarak, yoga pilates dhe Adidas dhe filloi një linjë të veçantë veshje për atë që mban inicialet e "JL".

Në kohën e tij të lirë i pëlqen të luajë, badminton pingpong, volejboll, ngasin biçikleta e tij, lexoni dhe meditoni. Ai mbledh rruaza të rralla tibetian. Ai thotë se asnjëherë nuk është mërzitur në kohën e tij të lirë.


Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duar - Jet Li
 • Shaolin Temple (少林寺 - Shao Lin tzu, 1979)
 • Shaolin Temple 2 - Kids from Shaolin (少林小子 - Shao Lin xiao zi, 1983)
 • Shaolin Temple 3 - Martial Arts of Shaolin (南北少林 - Nan bei Shao Lin, 1986)
 • Born to Defend (中華英雄 - Zhong hua ying xiong, 1986) - edhe regjia
 • Abbot Hai Teng of Shaolin (Shao Lin Hai Deng da shi, 1988)
 • Dragon Fight (龍在天涯 - Long zai tian ya, 1988)
 • The Master (黃飛鴻92之龍行天下 - Long xing tian xia, 1989)
 • Swordsman II (笑傲江湖 II:東方不敗 - Xiao ao jiang hu zhi dong fang bu bai, 1991)
 • Once Upon a Time in China (黃飛鴻 - Wong Fei-hung, 1991)
 • Once Upon a Time in China II (黃飛鴻 II:男兒當自強 - Wong Fei-hung ji yi: Naam yi dong ji keung, 1992)
 • The Evil Cult(倚天屠龍記之魔教教主 - Yi tian tu long ji zhi mo jiao jiao zhu, 1993)
 • Once Upon a Time in China III (黃飛鴻 III:獅王爭霸 - Wong Fei-hung tsi sam: Siwong tsangba, 1993)
 • Last Hero in China (黃飛鴻之鐵雞斗蜈蚣 - Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung, 1993)
 • The Legend (功夫皇帝方世玉 - Fong Sai-Yuk, 1993)
 • The Legend 2 (方世玉 II - Fong Shi Yu II: Wan fu mo di, 1993)
 • Twin Warriors (太極張三丰 - Tai ji zhang san feng - Tai-Chi Master, 1993)
 • The Defender (中南海保鏢 - Zhong Nan Hai bao biao - The Bodyguard from Beijing, 1994)
 • Fist of Legend (精武英雄 - Jing wu ying xiong, 1994)
 • La leggenda del Drago Rosso (洪熙官 - Hong Xiguan zhi Shaolin wu zu - Legend of the Red Dragon, 1994)
 • Meltdown (鼠膽龍威 - Shu dan long wei - High Risk, 1995)
 • The Enforcer (給爸爸的一封信 - Gei ba ba de xin - My Father is a Hero, 1995)
 • Dr. Wai and the Scripture Without Words(冒險王 - Mo him wong, 1996)
 • Black Mask (黑俠 - Hak hap - Black Mask, 1996)
 • Once Upon a Time in China VI (黃飛鴻之西域雄師 - Wong Fei-hung chi saiwik hung si, 1997)
 • Contract Killer (殺手之王 - Sat sau ji wong - Hitman, 1998)
 • Lethal Weapon 4, 1998
 • Romeo deve morire (Romeo Must Die, 2000)
 • Kiss of the Dragon (Kiss of the Dragon, 2001)
 • The One (The One, 2001)
 • Hero (英雄 - Ying xiong, 2002)
 • Cradle 2 the Grave, 2003
 • Danny the Dog (Unleashed ose Danny the Dog, 2005)
 • Fearless (2006)
 • Rogue (2006)

Dokumentarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • This Is Kung Fu (1987)
 • Dragons of the Orient (Dong fang ju long, 1988)
 • Li Lian Jie's Shaolin Kung Fu (1994)
 • Modern Gladiators (Modern Warriors, 2002)

Videoloja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 2003 del zyrtarisht loja-pamore e Gjet Li-se:"Rise to Honor", për playstation.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]