Jump to content

Jet Li

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jet Li
李连杰
U lind në26 prill 1963 (57 vjet)
KombësiaSingaporean (që nga viti 2009)
Amerikan (2003–2009)
Kinez (deri në vitin 2003)
ProfesioniAktor · artist marcial · regjisor · producent filmi · autor
Vite aktiviteti1982-duke vazhduar
Gjatësia168 cm (5 ft 6 in)
Bashkëshorti/jaHuang Qiuyan (m. 1987; div. 1990)​
Nina Li Chi (m. 1999)​
Fëmijë4 vajza

Li Lianjie (Emri i stilit: Yangzhong, lindi më 26 prill 1963) i njohur si Jet Li, është aktor, prodhues i filimit, artist i arteve luftarake singaporean i lindur në Pekin.

Pas tre vjet stërvitje me mësuesin e mirënjohur të Wushu Wu Bin, Li fitoi kampionatin e tij të parë kombëtar Wushu të Pekinit. Pasi u tërhoq nga Wushu konkurrues në moshën 19 vjeç, ai vazhdoi të fitonte vlerësime të mëdha në Kinë si aktor, duke bërë debutimin e tij me filmin Shaolin Temple (1982). Ai vazhdoi të luante në shumë filma epikë të arteve marciale të vlerësuara në mënyrë kritike, veçanërisht si kryesorja në HeroZhang Yimou (2002), Fist of Legend (1994) dhe tre filmat e parë në serinë Once Upon a Time in China (1991 –1993), në të cilën ai portretizoi heroin popullor Wong Fei-hung.

Li është një mjek i budizmit tibetian.[1] Mjeshtri i tij është Lho Kunsang.[2]

Në 1987, Li u martua me anëtaren e Ekipit Wushu të Pekinit Huang Qiuyan, me të cilin ai ka dy vajza, Si dhe Taimi. Ata u divorcuan në vitin 1990. Në vitin 1999, Li u martua me Nina Li Chi, një aktore e Hong Kongut e lindur në Shangai. Ai ka dy vajza me të, Jane (lindur më 2000) dhe Jada (lindur më 2002).

Li u emërua nga Shoqata Kineze e Wushu si "Ambasadori i Imazhit të Wushu", (ose ambasadori IWUF) në Kampionatin Botëror të Wushu në Pekin 2007.

Në vitin 2009, Li, i cili më parë kishte shtetësinë amerikane pas viteve të punës në Shtetet e Bashkuara, hoqi dorë nga shtetësia e tij amerikane. Ai mendohej se kishte marrë nënshtetësinë singaporean, megjithëse autoritetet e Singaporit fillimisht nuk ofruan ndonjë konfirmim për këtë.[3] Më 28 korrik 2009, kryetari i One Foundation (fondi i bamirësisë i Li) njoftoi se Li ishte bërë me të vërtetë një qytetar singaporean.[4] Ai u tha të ketë zgjedhur Singaporin për sistemin e tij arsimor për dy vajzat e tij më të vogla.[4]

Në vitin 2013, Li zbuloi se ai vuan nga hipertiroidizmi dhe ishte marrë me këtë çështje për tre vitet e fundit. Në vitin 2016, ai deklaroi se ishte shëruar nga sëmundja e tij dhe se pranimi i më pak ofertave të filmit ishte për shkak të punës së tij bamirëse dhe jo për shkak të kushteve të tij shëndetësore.[5]

Në kohën e tij të lirë ai pëlqen të luajë badminton dhe pingpong, të ngasë biçikletën e tij, të lexojë dhe të meditojë. Ai mbledh rruaza të rralla tibetiane. Ai thotë se nuk është mërzitur kurrë në kohën e tij të lirë.[6][7]


 • This Is Kung Fu (1987)
 • Dragons of the Orient (Dong fang ju long, 1988)
 • Li Lian Jie's Shaolin Kung Fu (1994)
 • Modern Gladiators (Modern Warriors, 2002)

Ne vitin 2003 del zyrtarisht loja për PlayStation 2 Jet Li: Rise to Honor.

 1. ^ "How did you come to follow Tibetan Buddhism?" (në anglisht). Jetli.com. 21 maj 2001. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 2 tetor 2010.
 2. ^ "Jet's teacher" (në anglisht). Jetli.com. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 2 tetor 2010.
 3. ^ "Chinese star Jet Li 'takes Singapore citizenship'" (në anglisht). Channelnewsasia.com. 17 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2010. Marrë më 2 tetor 2010.
 4. ^ a b "Xinhuanet.com" (në anglisht). News.xinhuanet.com. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2011. Marrë më 2 tetor 2010.
 5. ^ "Jet Li rubbishes reports that he is in ill health". The Straits Times (në anglisht). 27 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2017. Marrë më 6 korrik 2017.
 6. ^ Li, Jet. "How did you start collecting beads?". Questions (në anglisht). jetli.com. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 8 gusht 2010.
 7. ^ Li, Jet. "What do you do to handle boredom or every-day monotony? Do you have hobies?". Questions (në anglisht). Jetli.com. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 8 gusht 2010.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]