Filmografia e Jet Li

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jet Li në vitin 2009

Listat e mëposhtme tregojnë prodhimet e aktorit kinez Jet Li. Filmi më i sukseshëm ishte Lethal Weapon 4 i cili ishte film i vitit 2010.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Titulli në kinezisht Roli
1982 Shaolin Temple 少林寺 Jueh Yuan
1984 Kids From Shaolin 少林小子 San Lung
1986 Born to Defence 中華英雄 Jet
Martial Arts of Shaolin 南北少林 Zhi-ming
|1989 Grushti i Dragoit 龍在天涯 Jimmy Lee
Mjeshtri 龍行天下 Jet
1991 Na ishte njëherë në Kinë 黃飛鴻 Wong Fei-hung
1992 Na ishte njëherë në Kinë II 黃飛鴻之二男兒當自强 Wong Fei-hung
Swordsman II 笑傲江湖之東方不敗 Ling-wu Chung
1993 Tai Chi Master 太極張三豐 Zhang Sanfeng
Fong Sai-yuk 方世玉 Fong Sai-yuk
Fong Sai-yuk II 方世玉續集 Fong Sai-yuk
Kung Fu Cult Master 倚天屠龍記之魔教教主 Zhang Wuji
Heroi i fundit në Kinë 黃飛鴻之鐵雞斗蜈蚣 Wong Fei-hung
Na ishte një herë në Kinë III 黃飛鴻之三:獅王争霸 Wong Fei-hung
1994 Roja prej Pekinit 中南海保鑣 Allan Hui Ching-yeung / John Chang
Fist of Legend 精武英雄 Chen Zhen
The New Legend of Shaolin 洪熙官之少林五祖 Hung Hei-Gun
1995 High Risk 鼠胆龍威 Kit Li
My Father Is a Hero 給爸爸的信 Kung Wei
1996 Maska e Zezë 黑俠 Michael / Simon / Tsui Chik / Black Mask
Dr. Wai in "The Scripture with No Words" 冒險王 Chow Si-kit
1997 Na ishte njëhere në Kinë dhe Amerikë 黃飛鴻之西域雄獅 Wong Fei-hung
1998 Hitman (film) 殺手之王 Fu
Lethal Weapon 4 致命武器4 Wah Sing-ku
2000 Romeo Must Die 致命羅密歐 Han Sing
2001 The One 最後一強 Gabe Law / Gabriel Yulaw / Lawless
Kiss of the Dragon 龍之吻 Liu Jian
2002 Hero 英雄 Nameless
2003 Cradle 2 the Grave 同盜一擊 Su
2005 Unleashed 不死狗 Danny
2006 Fearless 霍元甲 Huo Yuanjia
2007 The Warlords 投名狀 Pang Qingyun
Lufta 玩命對戰 Rogue, aka Victor Shaw
2008 Mbretëria e Ndaluar 功夫之王 Mbreti i majmunëve / Prifti
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 盜墓迷城3 Emperor Han
2009 The Founding of a Republic 建國大業 Chen Shaokuan
2010 Ocean Heaven 海洋天堂 Sam Wong
The Expendables 浴血任務 Yin Yang
2011 Magjistari dhe Gjarpëri i bardhë 白蛇傳說之法海 Reverend Fahai
Flying Swords of Dragon Gate 龍門飛甲 Chow Wai-on
2012 The Expendables 2 浴血任務2 Yin Yang
2013 Badges of Fury 不二神探 Huang Feihong
2014 The Expendables 3 浴血任務3 Yin Yang
2016 League of Gods 封神榜 Jiang Ziya
2017 Gong Shou Dao 功守道 Shërbëtor i vjetër
2020 Mulan 花木蘭 Perandori i Kinës[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kain, Erik (7 korrik 2019). "There Are No Talking Dragons Or Singing Generals In This Live-Action 'Mulan' Trailer". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2019. Marrë më 13 korrik 2019.