Romeo Must Die

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Romeo Must Die
Regjia ngaAndrzej Bartkowiak
Shkruar ngaErick Bernt
John Jarell
ProdhuesiJoel Silver
Jim Van Wyck
LuajnëJet Li
Aaliyah
Isaiah Washington
Rusell Wong
DMX
Delroy Lindo
KinematografiaGlen MacPherson
MontazhiDerek G. Brechin
MuzikaStanley Clarke
Timbaland
Production
company
Shpërndarë ngaWarner Bros.
Data e publikimit
22 mars 2000
Kohëzgjatja
115 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti25 milionë dollar[1]
Fitimi91 milionë dollarë[1]

Romeo Must Die është film i vitit 2000 me regji të Andrzej Bartkowiak dhe me koreografi të luftës nga Corey Yuen. Filmi u lëshua në Shtetet e Bashkuara më 22 mars 2000. Në film, një ish-oficer kinez i policisë udhëton në Shtetet e Bashkuara në mënyrë që të hakmerret për vdekjen e vëllait. Ai gjithashtu bie në dashuri me një vajzë mahnitëse të mafiozëve rivale dhe po luftojnë së bashku kundër turmave kineze dhe amerikane.

Ky film konsiderohet i pari i këngëtares R&B Aaliyah dhe e vetmja në jetën e saj.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Po Sing është duke pritur për dikë në një klub nate në një lagje kryesisht në një lagje ku ka të zi kur një grup i klientëve të zemëruar përpiqen të fillojnë një luftë me të. Njeriu i djathtë i babait të tij Kai dhe shokët e tij të ngushtë tërheqin Po jashtë dhe, pas një lufte të shkurtër me rojtarët, janë nxjerrë nga Silk, pronari i klubit, përpara se takimi të zhvillohet. Ditën tjetër, Po është gjetur i vrarë. Vëllai i tij i madh, Han, një ish oficer policie i cili është i burgosur në Hong Kong morri vesh për vdekjen e Po-s dhe menjëherë ikën nga burgu për të hetuar.

Isaak O'Day, një zhvillues i pasurive të zeza dhe udhëheqës i bandës, është i angazhuar në një sipërmarrje të përbashkët biznesi me babain e Po, Ch'u Sing, një shef krimi kinez i cili kryeson një kolektiv të zotërinjve të krimeve kineze. Të dy kanë marrë prona përgjatë ujësjellësit të Oakland për t'i shitur ato tek Vincent Roth, një biznesmen i cili ka në plan të blejë një ekskluzivitet të ri të NFL dhe të ndërtojë një stadium në ujore. Pavarësisht nga sigurimet e Ch'u-së se marrëveshja është ende në vend, Isaaku frikësohet nga ndëshkimi dhe shefi i tij kryesor Mac i vendos detajet e sigurisë për të dy fëmijët e tij.

Duke u nisur nga Oakland, Han mëson se vëllai i tij e thirri vajzën e Isait, Trish, një ditë para se të vdiste. Pas një takimi të rastit, Han shoqërohet me Trish duke ndihmuar hendekun e saj për sigurinë e caktuar, Maurice dhe Trish konkludojnë se Po po e thirrte vëllain e saj Colin.

Në funeralin e vëllait të tij, Han ballafaqohet me babain e tij të huaj, duke e fajësuar atë për mos mbajtjen e premtimit të tij për të mbrojtur Po pasi Han i kishte ndihmuar që të dy të iknin në Amerikë për t'u arratisur nga autoritetet kineze. Kai informon Han se pronat ujore janë të ndara midis bizneseve të zezakëve dhe kineze, dhe Po ishte një viktimë e tensioneve racore që kohët e fundit u përshkallëzuan në një luftë bandash. Ndërkohë, Colin i thotë babait të tij se takimi i abortuar i Po ishte për të diskutuar mbi informacionin që Po kishte që mund t'i jepte fund luftës së bandës. Isaak shpjegon se marrëveshja me Rotin do ta nxjerrë familjen e tyre nga puna e krimit për mirë, por paralajmëron që Colin të jetë i kujdesshëm. Atë natë, dikush vret Colin dhe të dashurën e tij duke i hedhur ato nga apartamenti i tij i lartë.

Ndërsa Han e ngushëllon Trish, ai mëson se Po dëshironte të tregonte Colin një listë të bizneseve që u shkatërruan ose kërcënoheshin për dështimin e shitjes së pronave të tyre. Të dy vizitojnë një nga bizneset e mbetura në listën e Po, por pronari kinez dhe punonjësit e tij janë vrarë. Pas vrasjes së hitmakëve kinezë, Han pyet babanë e tij, i cili me mospërfillje e shmang dyshimin duke sugjeruar se Isaak mund të ketë përdorur kontraktorët e jashtëm. Trish dhe Han vizituan mbajtjen e fundit në listën e Po-së: klubi i natës i Silk. Mac ndërpret takimin e tyre për të vrarë Silk dhe për të marrë veprën e tij të pronës, pastaj rrëmben Trish dhe Han. Në një vend të largët, Han shpëton nga mbizotëruese të përkrenare Mac dhe forcat Maurice për të zbuluar vendodhjen e Trish. Ndërkohë, Ch'u i ka vrarë të afërmit e tij të krimit për të shitur pronat e tyre dhe për t'i mbajtur vetë paratë.

Isaak dhe Ch'u takohen me Rotin në Klubin e Burrave të Oakland për të shitur Rotit veprat për pronat që tani kontrollojnë. Pasi Ch'u merr një pagesë prej një milion dollarësh dhe niset, Isaak refuzon pagesën e tij, duke deklaruar se kompensimi i tij do të jetë në formën e një pjese të pronësisë të ekskluzivitetit të ri. Një Mac i tërbuar ka sjellë Trish si peng për ta detyruar atë të marrë pagesën. Ai i zbulon Isaakut se "lufta e bandës" ishte një mashtrim që ai dhe Ch'u ndërmorën për të mbuluar vrasjen dhe kërcënimin e biznesmenëve, të cilët refuzuan të nënshkruanin pronat e tyre dhe gjithashtu vrau Colin. Isaak e sulmon atë në një zemërim dhe Mac e gjuan atë. Roth ikën në çati dhe shpëton nëpërmjet helikopterit, por Mac nxjerr arkivën e Rotit nga dora e tij, duke dërguar veprat që fluturojnë drejt erës. Isaak nxit njeriun që mban Trish, ndërsa Han arrin dhe përballet me Macin për vëllain e tij. Mac zbulon se ishte Kai ai i cili vrau Po, dhe është gati për të qëlluar Hanin kur Trish gjuan dhe vret Mac. Han dhe Isaak kanë një hyrje miqësore, pastaj Trish pret me babain e saj për një ambulancë ndërsa Han largohet për t'u përballur me Kai.

Në kompleksin Sing, Kai dhe Han kanë një luftë të gjithanshme. Kai djeg duart e Hanit me qymyr të nxehtë, por Han tretet këmishën e tij për të improvizuar dorën përfundon, pastaj përfundon Kai duke ulur një goditje në kafkën e Kai, duke e thyer plotësisht shpinën. Ai ballafaqohet Ch'u mbi pandjeshmërin duke pasur djalin e tij të vrarë për asnjë arsye tjetër se sa të marrë në rrugën e biznesit të tij marrëveshje. Me Kai të vdekur, nuk ka asnjë që të mbrojë Ch'u nga përgjigjja për krimet e tij ose tek autoritetet amerikane apo familjet e tjera të krimit. Ndërsa Han largohet, babai i tij merr armën e tij dhe kryen vetëvrasje.

Han gjen Trish duke pritur për të jashtë dhe të dy shkojnë larg nga shtëpia së bashku.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Romeo Must Die". Box Office Mojo. Marrë më 2015-05-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]