Jump to content

Lufta (film 2007)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lufta
Regjia ngaPhilip Atwell
Shkruar ngaLee Anthony Smith
Gregory J. Bradley
ProdhuesiSteve Chasman
Christopher Petzel
Jim Thompson
LuajnëJet Li
Jason Statham
Terry Chan
Ryo Ishibashi
KinematografiaPierre Morel
MontazhiScott Richter
MuzikaBrian Tyler

Kompanitë prodhuese
Lionsgate
Fierce Entertainment
Mosaic Media Group
Shpërndarë ngaLionsgate
Data e publikimit
24 gusht 2007
Kohëzgjatja
103 min.
ShtetiSHBA
GjuhëtAnglisht
Kantonisht
Japonisht
Mandarin
Buxheti25 milionë dollarë[1]
Fitimi40.7 milionë dollarë[1]
27.5 milionë dollarë (shitjet në DVD)[1]

Lufta (Anglisht: War) është një film amerikanë i vitit 2007 me regji të Philip Atwell dhe koreografi të luftimeve nga Corey Yuen. Në këtë film luajnë dy aktorë më të njohur Jet Li dhe Jason Statham. Filmi u lëshua në Shtetet e Bashkuara më 24 gusht 2007. Kjo është filmi i dytë mes dy aktoreve Jet Li dhe Jason Statham, duke u bashkuar që nga filmi i tyre i parë The One.

Së pari filmi kishte titullin Rogue por u ndryshua pasi ishte një tjetër film me të njëjtin emër në të njëjtin vit. Kështu që u rititullua Rogue Assassin në Zelandën e Re,[2] Japoni, Hong Kong, Singapor, Indi, Australi, Filipinet, dhe disa vende evropiane.

Gjatë një shkëmbimi kundër treshes kineze në një depo të San Franciskos, agjentët e FBI-së John Crawford dhe Tom Lone u ngecën nga një vrasës famëkeq Rogue, një ish-vrasës i CIA-s i cili tani punon për Yakuza japoneze. Rogue pritë Crawford dhe është gati për ta ekzekutuar atë kur shfaqet Lone dhe gjuan Rogue në fytyrë, duke shkaktuar që ai të bjerë në ujë. Trupi i Rogue nuk u gjet kurrë dhe ai konsiderohet i vdekur. Megjithatë, Rogue mbijeton dhe hakmerret kundër Lone, gruas së tij dhe vajzës së tij. Ai i vret, i digjet shtëpisë dhe i lë kufomat e tyre në hirin e shtëpisë së tyre.

Tre vjet më vonë, Rogue ri-duket, duke punuar nën shefin kinez Triad Li Chang. Ndërsa punon me Chang, Rogue fshehurazi nxit një luftë midis Triads dhe Yakuza, të udhëhequr nga Shiro Yanagawa. Rogue sulmon së pari një klub të drejtuar nga Yakuza duke vrarë gangsterët dhe më pas vrapues në mënyrë që të shërohet një palë kuajsh ari antike, plaçkë familjare të Chang.

Tani agjenti kryesor i Forcës së Krimit të FBI-së në Azi, Crawford është i vendosur të gjuajë Rogue dhe të hakmerret për vdekjen e Lones. Përpjekja e ngulët e Crawford për Rogue ka marrë një taksë në jetën e tij personale duke shkaktuar që ai të jetë larguar nga familja e tij. Crawford vjen afër kapjes së Rogues në vazhdën e mashtrimeve të ndryshme të Rogue kundër Triads dhe Yakuza, por Rogue gjithmonë arrin të qëndrojë një hap përpara.

Në fund të fundit, veprimet e Rogue kanë fituar besimin e Chang dhe Yanagawa. Rogue arrin të vrasë Changin, por shpëton gruan dhe fëmijën e Changit, duke e kthyer Yakuza. Me Changin e vdekur, Yanagawa shfaqet në Amerikë, duke synuar zgjerimin e operacioneve të biznesit Yakuza. Megjithatë, ai ballafaqohet me Crawford dhe FBI; Crawford paraqet Yanagawa me prova se Rogue e ka tradhëtuar dhe e ka kursyer familjen e Changit, por Yanagawa refuzon të ndihmojë Crawford në gjetjen e Rogue.

Më vonë, Rogue i jep kuaj Yanagawas personalisht. Njohja e tradhtisë së Rogues, Yanagawa kap Rogue dhe kërkon vendndodhjen e familjes së Changit. Rogue ndryshon anën dhe i vret të gjithë njerëzit e Yanagawas, dhe angazhohet në një luftë me shpatën kundër Yanagawas. Yanagawa zbulon se Rogue vërtetë u vra kur u përpoq për të vrarë Lone. Lone, nga ana tjetër, ndryshoi veten kirurgjik për të marrë identitetin e vrasësit. Lone zbulon se veprimet e tij janë projektuar për ta sjellë atë ballë për ballë me Yanagawa, kështu që ai mund të vriste njeriun që urdhëroi vdekjen e familjes së tij. Yanagawa zbulon se Crawford ishte pas tij gjithë kohën dhe ishte përgjegjës për rrjedhjen e identitetit të Tom Lone dhe adresën e shtëpisë tek Rogue i vërtetë. I zemëruar, Lonely çarmatos dhe pren kokën e Yanagawas.

Ndërkohë, gruaja e Changit merr një paketë nga Lone, që përmban një nga dy kuaj të artë që i takon familjes së Changit dhe një mesazh që lexon "Bëni një jetë të re". Vajza e Yanagawa gjithashtu merr një paketë me të njëjtin mesazh dhe brenda kutisë është koka e babait të saj. Lone pastaj e thirr Crawford pasi ai po paketonte zyrën e tij, duke i kërkuar atij që të takoheshin me atë në depon e bankës ku ata kishin kaluar hetimet e tyre. Para se të shkojnë në depo, Crawford ndihmon Goi, një snajper FBI që ndihmoi Crawford gjatë gjithë hetimit.

Në depo, Crawford dhe Lone luftojnë njëri-tjetrin në një luftë intensive dorë-dorë në të cilën Lone zbulon identitetin e tij të vërtetë në Crawford.

Kur Lone zbulon identitetin e tij të vërtetë, një Crawford shkatërruar zbulon se ishte e vërtetë se ai ishte duke punuar për Yanagawa në atë kohë, por nuk kishte asnjë ide se Rogue ishte ende gjallë. Ai më pas u shantazhua në dhënien e adresës së Yanagawa Lone duke menduar se njerëzit e Yanagawa ishin vetëm duke shkuar atje për të "ashpërsuar atë". Qysh atëherë, Crawford u zemërua me veten dhe donte hakmarrje kundër Rogue dhe të gjithë të përfshirë në atë që ai mendonte se ishte vdekja e partnerit të tij.

Crawford mbron Lone duke u hedhur para syve të Gois me lazer, por pastaj është qëlluar nga Lone. Ditën tjetër, Lone më vonë del jashtë qytetit për të filluar një jetë të re.

  1. ^ a b c "War (2007) - Financial Information". The Numbers. Marrë më 22 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rudkin, Francesca (2008-02-14). "Rogue Assassin". New Zealand Herald. Marrë më 2011-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)