Doom (2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Doom
{{{figura}}}
Autor id Software
Botues Bethesda
Dizajner {{{dizajni}}}
Programues Billy Ethan Khan
Verzioni {{{verzioni}}}
Viti botimit {{{viti}}}
Lloji {{{lloji}}}
Lojtar {{{lojtari}}}
Për moshen {{{mosha}}}
Platforma {{{platforma}}}
Media {{{media}}}
Dirijuesit {{{dirigjuesi}}}

Doom është një lojë vizuale first person shooter (skurt FPS) zhvilluar nga id Software dhe botuar nga Bethesda Softworks . është lëshuar në të gjithë botën në Windoës, PlayStation 4 dhe Xbox One në maj 2016 dhe është mundësuar nga id Tech 6 . Një port për Nintendo Sëitch u zhvillua bashkë me Pannic Button dhe u lançua në nëntor 2017, dhe një version për Stadia u lëshua në gusht 2020. Një reboot i sagës dhe franshizës së Doom, ai vepron si një vazhdim i Doom 64 i lëshuar në 1997, ndërsa kryesisht injoron pjesën e mëparshme Doom 3 e cila ishte një reboot e serisë origjinale dhe u lansua në 2004. Doom është instalimi i parë madhor në seri që nga Doom 3 .

Doom u njoftua si Doom 4 në 2008, dhe ai version iu nënshtrua një cikli të gjerë zhvillimi me ndërtime dhe dizajne të ndryshme përpara se loja të rifillonte në 2011 dhe të publikohej thjesht Doom në 2014. është testuar nga klientët të cilët para-porositën lojën Bethesda 2014 Wolfenstein: The New Order dhe gjithashtu nga publiku i gjerë. Mick Gordon kompozoi muzikën për lojën, me muzikë shtesë të kontribuar nga Ben F. Carney, Chris Hite dhe Chad Mossholder.

Lojtarët marrin rolin e një marinwsi hapësinor të paemëruar ndërsa ai lufton me forcat demonike nga Ferri që janë lëshuar nga Union Aerospace Corporation brenda objektit të tyre të minierave të energjisë në Mars . Gameplay kthehet në një ritëm më të shpejtë me nivele më të hapura, më afër dy ndeshjeve të para sesa qasja më e ngadaltë e tmerrit të mbijetesës së Doom 3 . Ai gjithashtu përmban përshkimin e mjedisit, azhurnimet e karakterit dhe aftësinë për të kryer ekzekutime të njohura si "lavdi vret". Loja gjithashtu mbështet një komponent online me shumë lojtarë dhe një redaktues niveli të njohur si "SnapMap", i bashkë-zhvilluar përkatësisht me Affinity Disa [a] dhe Escalation Studios .

Doom u prit mirë nga kritikët dhe lojtarët. Fushata me një lojtar të vetëm (singleplayer), grafikat, kolona zanore dhe vazhdimwsia e lojws, morën vlerësime të konsiderueshme, me kritikwt që vlerësuan lojën për rimarrjen e shpirtit të lojërave klasike të Doom dhe konceptit tw lojwrave shooter tw viteve 1990, ndërsa mënyra me shumë lojtarë (multiplayer) tërhoqi kritikat më të rëndësishme. Ishte loja e dytë më e shitur në Amerikën e Veriut dhe Mbretërinë e Bashkuar disa javë pas lëshimit të saj dhe shiti mbi 500,000 kopje për PC brenda të njëjtës periudhë kohore. Një vazhdim i titulluar Doom Eternal u publikua në Mars 2020.

Gameplay[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:Screenshot for Doom 2016.jpg
Në këtë pamje, Doom Slayer po lufton kundër një demoni në Ferr duke përdorur një super shotgun.

Sipas producent ekzekutiv të lojës Marty Stratton, parimet kryesore të mënyrë Doom ' vetme-lojtar janë "demonët badass, armë të mëdha Effing, dhe duke lëvizur me të vërtetë të shpejtë". [2] Loja i lejon lojtarët të kryejnë lëvizje të tilla si kërcime të dyfishta dhe ngjitje në parvaz nëpër nivelet e fushave industriale dhe të korporatave të një strukture kërkimore të Union Aerospace Corporation (UAC) në Mars dhe më pas nivelet e Ferrit, [3] ndërsa sistemi luftarak vë theksin mbi vrullin dhe shpejtësia. [4] Qasja është e njohur si "luftim i shtytjes përpara", i cili dekurajon lojtarët që të mbulohen pas pengesave ose të pushojnë për të rimarrë shëndetin ndërsa luajnë nga perspektiva e Doom Slayer . [5] Në vend të kësaj, lojtarët mbledhin pajisje shëndetësore dhe forca të blinduara duke vrarë armiq. "Glory Kills" është një sistem ekzekutimi i përleshjeve i sapo-prezantuar; kur dëmi i është dhënë mjaftueshëm një armiku, loja do ta nxjerrë në pah atë dhe do ta lejojë lojtarin të kryejë një heqje të shpejtë dhe të dhunshme të përleshjeve, duke e shpërblyer lojtarin me shërim të vogël shëndetësor. [6]

Luftimet gjithashtu kërkojnë që lojtari të zhvillojë taktika të thjeshta. Ndërsa loja bëhet më e vështirë, lojtari duhet të përdorë avantazhet e arenave të luftës dhe bonuset e tyre më të zgjuar. Ata gjithashtu duhet të vendosin se cili armik duhet vrarë më parë dhe si të lëvizin në fushën e betejës. [7] [8] [9]

Loja përmban një arsenal të madh armësh të cilat mund të mblidhen dhe të kalojnë lirshëm nga lojtarët gjatë gjithë lojës dhe nuk kërkojnë asnjë rimbushje. Armët e përsëritura të serisë gjithashtu bëjnë një kthim, duke përfshirë super shotgun dhe BFG 9000 . BFG ka një kapacitet shumë të vogël municioni, por është jashtëzakonisht i fuqishëm. Në mënyrë të ngjashme, sharrë elektrike me zinxhir kthehet, por është rifutur si një armë me përdorim të veçantë [10] që mbështetet në karburant, por mund të përdoret për të prerë menjëherë armiqtë dhe për të siguruar një rënie më të madhe se normale të municionit për lojtarin. [11]

Shumë armiq gjithashtu kthehen nga loja origjinale, të tillw si Revenant, Pinky, Mancubus dhe Cyberdemon, me disa gjithashtu të ridizenjuar. [10] Fushata reklamuese e Doom ishte të paktën 13 orë e gjatw, dhe "Ultra Nightmare" niveli i vështirësisë përmban permadeath, e cila shkakton vdekje tw mirwfilltw nw lojw tw lojwtarit, pra loja fshin memorien e deritanishme pwr progresin e lojtarit. [12] [13] Fushata gjithashtu përmban 13 nivele. [14]

 1. ^ Holmes, Mike. "BattleCry devs now working with id on Doom multiplayer". www.gamereactor.eu. Gamereactor. Marrë më dhjetor 19, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ Birnbaum, Ian (korrik 23, 2015). "Hands-on: Doom's coolest new gun is powered by sprinting". PC Gamer. Future plc. Marrë më tetor 20, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ Wojcik, Wade (janar 11, 2016). "The Gruesome Level Design Of Doom". Game Informer. GameStop. Marrë më qershor 30, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 4. ^ Birnbaum, Ian (korrik 18, 2014). "Doom revealed at QuakeCon 2014, and here's what we saw". PC Gamer. Marrë më korrik 3, 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 5. ^ Saed, Sherif (gusht 6, 2015). "DOOM can't afford to let you hang back". VG247. Marrë më tetor 21, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ Wojcik, Wade (janar 18, 2016). "See How id's New Doom Breaks The Modern Shooter Mold". Game Informer. GameStop. Marrë më korrik 1, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 7. ^ Davenport, James (maj 18, 2016). "Doom Review". PC Gamer. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 8. ^ Gies, Arthur (maj 18, 2016). "Doom Review". Polygon. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 9. ^ Brown, Peter (maj 17, 2016). "Doom Review". Gamespot. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ a b Houghton, David (korrik 3, 2015). "Doom is fast, thrilling, authentic, and deeply, hilariously gory". GamesRadar. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2015. Marrë më korrik 3, 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)Houghton, David (July 3, 2015). . GamesRadar. Archived from the original on July 7, 2015. Retrieved July 3, 2015. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "gr-doom-development" defined multiple times with different content
 11. ^ Bertz, Matt (janar 20, 2016). "The Explosive, Modified Arsenal of Doom". Game Informer. GameStop. Marrë më korrik 4, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 12. ^ Makuch, Eddie (shkurt 16, 2016). "Doom's Campaign Is About 13 Hours, Dev Says". GameSpot. Marrë më shkurt 16, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 13. ^ Petty, Jared (prill 28, 2016). "Nobody Has Beaten Doom's Hardest Difficulty Level". IGN. Marrë më prill 28, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 14. ^ Moser, Cassidee (maj 30, 2016). "Doom: How to Find All 13 Classic Maps". Shacknews. Marrë më korrik 4, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>