Jump to content

Drako (ligjvënës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Drako (greqisht: Drakōn; rreth 625-600 pes) ishte ligjvënësi i parë i regjistruar i AthinësGreqinë e Lashtë. Ai zëvendësoi sistemin mbizotërues të së drejtës gojore dhe gjakmarrjes me kushtetutën drakoniane, një kod i shkruar që do të zbatohej vetëm nga një gjykatë.

Emri i tij mund të jetë një metaforë (δράκων fjalë për fjalë do të thotë "me shikim të mprehtë"),[1] jo emër i një personi aktual, pasi ka arsye për të besuar se ai është gjithashtu një trillim, tërësisht ose pjesërisht. Kjo mbështetet nga mungesa e një patronimi dhe çdo informacioni biografik.[2]

Që nga shekulli i 19-të, mbiemri drakonian (greqisht: drakónteios) u referohet rregullave ose ligjeve të ngjashme të pafalshme, në greqisht, anglisht dhe gjuhë të tjera evropiane.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Guns, herbs, and sores: Inside the dragon's etymological lair". 25 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ In Search of Drakon by Chris Carey: ...the single authoritative lawgiver is a stereotype which owed more to Greek ways of constructing the past, including seminal legislators, than to any actual evidence available.