Jump to content

Drerët e Botës së Re

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Capreolinae
Vargu kohor: Middle Miocene to present
Dreri mushkë (Odocoileus hemionus)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Capreolinae
Gjinia
Sinonimet
  • Odocoileinae

Capreolinae , Odocoileinae , ose drerët e Botës së Re është një nënfamilje në familjen Cervidae . Ndryshe, ata njihen si drerët telemetacarpal , për shkak të strukturës së tyre të kockave që janë të ndryshme nga nënfamilja Cervinae . Capreolinae besohet të ketë origjinën në Miocenin e Mesëm , midis 7.7 dhe 11.5 milion vjet më parë, në Azinë qendrore. [1]

Edhe pse kjo nënfamiljë quhet drerët e Botës së Re, ajo përfshin renët , drerin brilopatë , dhe kaprojntë , të cilët jetojnë në Evroazi në Botën e Vjetër.

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista është bazuar në studimet e Randi, Mucci, Claro-Hergueta, Bonnet dhe Douzery (2001); Pitraa, Fickela, Meijaard, Groves (2004); Ludt, Schroeder, Rottmann dhe Kuehn (2004); Hernandez-Fernandez dhe Vrba (2005); Rrugët (2006); Ruiz-Garcia, M., Randi, E., Martinez-Aguero, M. dhe Alvarez D. (2007); Duarte, JMB, Gonzalez, S. dhe Maldonado, JE (2008)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gilbert, C.; Ropiquet, A.; Hassanin A. (korrik 2006). "Mitochondrial and nuclear phylogenies of Cervidae (Mammalia, Ruminantia): Systematics, morphology, and biogeography". Molecular Phylogenetics and Evolution. 40 (1): 101–117. doi:10.1016/J.Ympev.2006.02.017. PMID 16584894. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur përfundimisht]
  2. ^ Duarte, J. M. B.; González, S. & Maldonado, J. E. (2008). "The surprising evolutionary history of South American deer" (PDF). Molecular Phylogenetics and Evolution. 49 (1): 17–22. doi:10.1016/j.ympev.2008.07.009. PMID 18675919. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2012-02-09. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)<nowiki>