Dritan Demiraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dritan Demiraj (Tiranë, 24 maj 1969) ka qenë ushtarak i lartë dhe ministër i Brendshëm i shtetit shqiptar.

Dritan Demiraj, Ph. D.
Pseudonimi/et"Babai" i Forcave Speciale Moderne te ushtrise Shqiptare-BOS.
Në aleancë meForcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë
Shërbimi/degaSpecial Forces.
Vite shërbimi1983-2018.
GradaColonel, SF Ph.D
Numri i shërbimitZ-1232178
NjësiaRegjimenti Komando dhe i Forcave Speciale-BOS
Në komandëCommando and Special Forces
Betejat/luftratMisioni Nderkombetar ISAF ne Afganistan.
Çmimet1. Medalja Presidenciale "Nderi i Kombit" Presidenti SHTZ Bujar Nishani.

2. Medalja Presidenciale "Mjeshter i Madh", Presidenti SHTZ ILir Meta.

3. Medalja "Gjenerali i Paqes Dwight D. Eisenhower" nga Kombet e Bashkuara, New York, USA.

4. Medalja Presidenciale "Medalja e Arte e Shqiponjes", Presidenti SHTZ Bamir Topi.

5. Medalja "Grand Knight" nga CISM, Brussels, Belgium .

6. Medalja si “Ushtaraku me i mire i 100 vjetorit te Pavaresise se Shqiperise” dhene ne daten 23 nentor 2012.

7. “Commander’s Medal” LFC, 2011.

8. “ISAF Medal, Afghanistan” from NATO Secretary General Rasmussen, Afghanistan, 2011,

9. “Army Commendation Medal” nga US Army, Afghanistan, 2011,

10. “Noble Patron of Armor Medal” 2011 nga US Army, Afghanistan 2011,

11. “Career Medal for a 15 year Service in the AAF”, JFC, 2007.

12. “Medal for Distinguished Services” MOD, 2007,

13. “Medal for Special Services” CHOD, 2008,

14. “Distinguished Shooter Medal” Brigade Cdr, 2008,

16. “Service Medal” JFC, 2008,

17. Medal for “High Performance in Training Program” JFC, 2008,

18. “Meritorious Master of Sports Medal” Karate Federation, 2009,

19. “Commander’s Medal” JFC, 2009,

20. “Distinguished Shooter Medal” Br Cdr, 2009,

21. “Medal of Honour for Military Services” CHOD, 2009,

22.“Medal for Distinguished Services” MOD, 2010,

23.“Medalje për “High Performance in Training Program” LFC, 2010,

24.“Medal for Life Rescue” CHOD, 2010,

25. “Service Medal” LFC, 2011,

26. “Gold Medal in Pistol Marksmanship” Infantry School Hammelburg, Germany, 2003.

27. “Silver Medal for Sniper Marksmanship” Mountain & Winter Warfare School, Mittenwald, Germany, 2005,

28. "Career Medal for a 10 year Service in the AAF” CHOD, 2005.

29. “Medal of Golden Eagle” , No. 31, Klik Expo Group, 2011,

30. “Medal for International Services” MOD, 2012,

29. ““Career Medal for over 20 years of Service in the AAF”, LFC, 2012,

31. “General’s Star Medal” , No. 1931, Klik Expo Group, 2012,

32. Medal of “Gratitude as the best Karate Sportsman of the Century” Karate Federation, November 29th, 2012.

33. “Medal for Special Services” CHOD, 2013.

34. Golden Medal in Karate, 1991,

35. Golden Medal in Karate, 1992,

36. Golden Medal in Karate, 1993,

37. Golden Medal in Karate, 1994,

38. Golden Medal in Karate, 1995,

39. Golden Medal in Karate, 1996,

40. Golden Medal in Karate, 1997,

41. Golden Medal in Karate, 1998,

42. Bronx Medal in Karate, Turkey, 1998,

43. Golden Medal in Karate, FYROM, 1991,

44. Golden Medal in Karate, 1999,

45. Golden Medal in Karate, 2000,

46. Golden Medal in Karate, 2001,

47. Silver Medal in Karate, 2002,

48. Golden Medal in Kick-Boxing, 1995,

49. Golden Medal in Kick-Boxing, 1996,

50. “Medal as a Sport Master” Karate Federation, 1996.
Punë të tjeraAutor i shume librave dhe manualeve.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Z. Dritan Demiraj ka përfunduar Akademine Ushtarake, Akademine e Mbrojtjes, Akademine e Policise, Kolegjin e Luftes, Kolegjin e Mbrojtjes, Kursin e Larte te Sigurise dhe te Kunderterrorizmit ne Kolegjin Amerikano/gjerman te Sigurise dhe Mbrojtjes ne Qendren George C. Marshall ne Gjermani, gjithashtu ka kryer dhe disa kurse strategjike ne Universitetin e Forcave te Operacioneve Speciale te SHBA.

Gjatë karrieres ushtarake Kolonel (R) Demiraj ka mbaruar nje sere kursesh jashtë shtetit si: Kursi i Forcave Speciale, Kursin Ranger ne Gjermani, Kursin Zhytjes se Luftimit, Kursin e Parashutizmit ne Gjermani, USA, disa nivele te kurseve te Snajperit ne Gjermani, Turqi dhe USA, Operacioneve Speciale ne Gjermani, Turqi, Belgjike, Hollande, Luftes Alpine ne Gjermani, Zvicer, Austri, Alpinizmit dhe Skive ne Gjermani, Itali, Zvicer, Kursin Mbijetesës ne Luftim ne Gjermani, Kursin e Luftes ne Arktik ne Gjermani, Zvicer, Clirimit të Pengjeve, SWAT, Eksploziveve, Shoqerimit, Inteligjences Ushtarake, etj USA, kursin e Liderit Alpin, Kursin e Planizimit Strategjik te JSOC-ut, Luftës Asimetrike, Forcave Speciale Ajrore, 8 kurse per Luftën Kundër e Terrorizmit, USA, Turqi, Hollande, etj ne shkollat me te mira te NATOs.[1]

Dritan Demiraj ka sherbyer si Minister i Brendshem ne vitin 2017.Ai u shqua ne kete detyre pasi ne kohen drejtoi Ministrine e Brendshme, Policia e Shtetit ishte e perfshire ne kanabizimin e vendit dhe trafikun e droges me perfshirjen aktive te drejtuesve te policise dhe MB, gje qe ishte bere problem shume i madh nderkombetar. Nen drejtimin e tij policia arriti rezultate spektakolare duke pastruar pothuajse te gjitha parcelat e mbjella me kanabis, duke shkaterruar me dhjetera tonelata droge. Menjehere pas largimit te tij dhe dorezimit te detyres se MB ne shtator 2017, trafiku i droges ne Itali dhe Greqi vazhdoi perseri dhe tonelata droge kapeshin cdo jave ne brigjet e tyre, duke shkaterruar krejtesisht imazhin e Shqiperise ne procesin e integrimit Europian.

Z. Dritan Demiraj eshte ushtaraku me i vleresuar nga nderkombetaret dhe me i dekoruar ne ushtri me mbi 55 medalje. Ai nga viti 2007-2013 drejtoi Forcat Speciale dhe Komando i krijoi, ristrukturoi sipas struktures se NATO's, i modernizoi dhe pajisi i me pajisjet me moderne te kohes. Ai njihet si "babai", udhëheqësi i parë luftarak në terren dhe trajnues i misioneve "Eagle" (nga 1-7), pedagog, autor i 40 librave, doktrinave, manualeve, enciklopedive dhe i mbi 200 artikujve, shkrimeve dhe kumtesave.

Z. Dritan Demiraj eshte Doktor i Shkencave ne fushen e Maredhenieve Nderkombetare (Sigurine dhe Kunderterrorizmin) nga Universiteti Europian i Tiranes dhe Doktor i Shkencave per Sigurine Kombetare nga Universiteti i Paqes Globale i Kombeve te Bashkuara ne New York. Ai njihet si nje nga profesoret me te mire ne rajon ne lidhje me Mbrojtjen, Sigurine ne Lindjen e Mesme dhe Kunderterrorizmin. Prej tre vitesh jep mesim dhe stervit oficere dhe nepunes te agjensive ligjzbatuese ne SHBA ne lidhje me kunderterrorizmin.

Koloneli Dritan Demiraj, është dekoruar me medaljet presidenciale "Nderi i Kombit", "Mjeshtër i Madh", "Medalja e Arte te Shqiponjes", "Ushtaraku me i mire i 100 vjetorit te Pavaresise" gjithashtu dhe dekoraten me te larte sportive nga Organizata Boterore Ushtarake CISM "Grand Knight" si nje nga ish sportistet dhe trajneret me te mire te ushtrise Shqiptare, dekoraten "Gjenerali i Paqes Dwight D. Eisenhower" nga Kombet e Bashkuara dhe shume te tjera nga SHBA-te dhe NATO dhe shume dekorata te tjera nga SHBA-te dhe qeveria Shqiptare. [2]

Botimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dritan Demiraj, Ph. D ka publikuar 40 libra.

"Al-Qaeda- Tri Dekada Terror".

"Al-Qaeda- Në Amerikën e Veriut".

"Al-Qaeda- Në Europë".

"Al-Qaeda- Në Siri".

"Al-Qaeda- Në Irak".

"Al-Qaeda- Në Gadishullin Arabik".

"Al-Qaeda- Në Magrebin Islamik

"Al-Qaeda- Në Somali dhe Al-Shabab"

"Al-Qaeda- Në Afganistan-Pakistan".

"Al-Qaeda- Në Azinë Jug-lindore".

"Al-Qaeda- Në Amerikën e Jugut".

"10 Komandat Strategjike të Al-Qaeda's".

"Hezbollahu-Struktura, Stategjia dhe Fuqia Luftarake".

"Xhihadi në Ballkanin Perëndimor".

"Enciklopedia e Terrorizmit".

"Ngritja dhe Rënia e Shtetit Islamik".

"Ushtria e Kalifatit të Terrorit"

"Nëpër Labirintet e Shtetit Islamik"

"Forcat Speciale dhe Lufta Asimetrike"

"Afganistani një Paqe e Vështirë"

"Terroristët e Irakut"

Albanian SOCC Planning Manual-2014.

Special Forces SOTG Planning Manual-2013.

Doctrine for Albanian Special Operations Forces- 2013.

Special Forces SOTG Planning Manual-2013.

Encyclopedia of Executive Protection-2012.

Special Forces Tactics Manual Part 1-2009.

Special Forces Tactics Manual Part 2-2009.

Combat Survival Encyclopedia-2007.

Combat Survival training Manual- 2005.

MOUT operations Manual (coo author)- 2005.

Sniper Manual-2005.

Sniper & Counter Sniper, Manual-2006.

Hostage Rescue Operations on Buildings Manual- 2004.

Special Operations on Movable Objects Manual-2004.

Alpine Special Operations Manual-2003.

Tai Jitsu (self-defence for Commando and Special Forces) 2001.

Kick Boxing-1998.

Judo -1997.

Karate-1996.

Po ashtu ai ka publikuar mbi 300 shkrime në gazeta dhe revista të ndryshme të botës. +[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dritan, Demiraj (20.03.2021). "Bio" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2021. Marrë më 20 mars 2021. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
  2. ^ Dritan, Demiraj (21.05.2017). "Kush është Dritan Demiraj, ministri i ri i Brendshëm i propozuar nga PD me 47 dekorata e medalje". Balkan Web. Marrë më 21.05.2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Dritan, Demiraj (20.03.2021). "Facebook Profile". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)