Dropioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paeonia, fiset dhe rrethinat

Dropioni (greqisht: Δροπίων), (250 para Krishtit - 230 para Krishtit) ishte një mbret i lashtë paonian [1], i biri i Leonit të Paionisë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pausanias, Description of Greece Phocis and Ozolian Locri, 10.13.1, "A bronze head of the Paeonian bull called the bison was sent to Delphi by the Paeonian king Dropion, son of Leon".