Duke ecur në Rrugët e Moskës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Duke ecur në Rrugët e Moskës ( rusisht: Я шагаю по Москве, përktheu   Ja shagayu po Moskve ; Unë eci nëpër Moskë ) është një film sovjetik i vitit 1964 i drejtuar nga Georgiy Daneliya dhe prodhuar nga studioja Mosfilm. Aty nterpretojnë - Nikita Mihalkov, Aleksei Loktev, Jevgeny Steblov dhe Galina Polskikh . Filmi gjithashtu paraqet arte nga katër Artistë të Popullit të BRSS : Rolan Bykov, Vladimir Basov, Lev Durov, dhe Inna Churikova . Tema e famshme e filmit, e realizuar nga Mikhalkov, u shkrua nga kompozitori Andrej Petrov. Filmi, i vlerësuar si një nga më karakteristikat e Shkrirjes së Hrushovit, u bë premierë në Festivalin e Filmit në Kanë 1964 dhe fitoi një çmim për punën e kameramanit [1] Vadim Yusov, i njohur më së miri për bashkëpunimin e tij të mëpasshëm me Andrei Tarkovsky . [2]

Përmbledhje e plotit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi hapet në një aeroport në Moskë në verën e vitit 1963. Një i ri, Volodya (Aleksei Loktev), i thërret një gruaje të re që sheh duke kënduar me veten dhe duke kërcyer.

- Mbërritje apo nisje?
- Në pritje të mbërritjeve.
- Kush është?
- Burri im.
- Ai është me fat që ka dikush që ta takojë.
- Martohu, do të kesh edhe dikë.
- Dhe ju të dy jeni të lumtur?
- Po ne jemi.
- Asnjëherë nuk ndodh.
- Më besoni, ndodh. [3]

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Aleksei Loktev - Volodya
 • Nikita Mikhalkov - Kolka
 • Galina Polskikh - Alyona
 • Yevgeny Steblov - Sasha
 • Irina Titova - Sveta
 • Irina Miroshnichenko - Katya, motra e Kolka
 • Lyubov Sokolova - nëna e Kolkës
 • Yekaterina Melnikova - Gjyshja e Kolka
 • Arkadiy Smirnov - Aleksey Petrovich Voronov, shkrimtar
 • Vladimir Basov - lustrues i dyshemesë
 • Rolan Bykov - Njeri në Park
 • Valentina Ananina - shitëse me akullore
 • Veronika Vasilyeva - zonjë e ceremonive
 • Irina Skobtseva - Nadya
 • Inna Churikova - vajzë që merr pjesë në konkursin e gjallë
 • Maria Vinogradova - grua me qen
 • Gennadiy Yalovich - udhëzues turne
 • Alevtina Rumiantseva - roje nëntokësore
 • Vladimir Shurupov - Viktor, vëllai i Kolka
 • Danuta Stolyarskaya - Anya, gruaja e Viktorit
 • Boris Balakin - shofer taksie
 • Boris Bityukov - babai i Alyonës
 • Pyotr Dolzhanov - kalimtar
 • Lev Durov - militant
 • Arina Aleynikova - vajzë në aeroport
 • Igor Bogolybov - komisar ushtarak
 • Vadim Shilov - mashtrim nëntokësor
 • Anna Pavlova - sekretare në komisariatin ushtarak
 • Viktor Volkov - paraardhës i ndërtimeve
 • Viktor Shkurin - hajdut
 • Uno Masaaki - burrë japonez
 • Svetlana Besedina - vajzë në shi
 • Oleg Vidov - djalë në biçikletë
 • Georgi Danelia - njeri këpucar

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky film ishte shumë i dashur nga rinia sovjetike në fillim të viteve 1960. Megjithëse komploti i saj është pak naiv dhe jo modest, ajo tregoi se sa e mrekullueshme ishte jeta, jep shpresë dhe përpiqet të shikojë gjërat e pakëndshme në një mënyrë optimiste. Kënga me të njëjtin emër nga filmi është ende e popullarizuar dhe u bë himni jozyrtar i rinisë në Moskë. [2]

Popullariteti i këtij filmi ishte i ulët në vitet 1970, por u rrit përsëri në vitet 1980 në kontrast me filmat bashkëkohorë "chernukha" ("të zi"), dramat e zymta satirike dhe shoqërore me motive filozofike. Në ditët e sotme është akoma shumë e famshme.

Ekzistojnë versione të reja të këngës nga disa grupe rokë të viteve 1990 (për shembull, Nogu Svelo! ) Dhe gjithashtu një xhirim i filmit, Nxehtësia, i cili ishte i suksesshem por komplet i kritikuar. [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Festival de Cannes: I Step Through Moscow". festival-cannes.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2011. Marrë më 2009-03-01.
 2. ^ a b "А я иду…". Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2023. Marrë më 10 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Данелия Г. Н. Безбилетный пассажир: «байки» кинорежиссёра. — М.: Эксмо, 2006. — 416 с. — 5100 экз. — ISBN 978-5-699-12714-6, 5-699-12714-3.
 4. ^ Метро в кино