Duran Duran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Duran Duran
Duran Duran London 2005.JPG
Duran Duran live në London (2005)
Informacione
Pseudonim(e)Fab Five
PrejardhjaBirmingham, Angli
ZhanriNew Wave, Synthpop, Pop, Rock, Electropop, Alternative rock, New Romantic, Alternative dance, Soft rock
LabelCapitol, EMI, Epic, Hollywood Records, S-Curve
Vite aktiv1978 – prezent
Bashkëpunim(e) meArcadia, Power Station, Neurotic Outsiders, The Devils, Nile Rodgers, Colin Thurston, Mark Ronson, Chicanery, Missing Persons, TV Mania, Justin Timberlake, Timbaland
Anëtarët
Simon Le Bon
Nick Rhodes
John Taylor
Roger Taylor
Ish-anëtarët
Andy Taylor
Warren Cuccurullo
Sterling Campbell
Stephen Duffy
Andy Wickett
Simon Colley
Alan Curtis
Jeff Thomas
Webfaqja
duranduran.com

Duran Duran është një grup i new wave nga Britania, që u themelua në vitin 1978 nga John Taylor (bas kitarë, here vokal), Nick Rhodes (tastierë), Simon Le Bon (vokal, bashkangjitën bendit në vitin 1980), Roger Andrew Taylor (bateri) dhe Andy Taylor (kitäre, aktive deri në vitin 2006) dhe kanë qenë shumë të popullarizuara në 1980 e deri më sot.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e mëpashëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]