Dushaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dushaji
Fshat
Dushaji is located in Shqipëria
Dushaji
Dushaji
Dushaji (Shqipëria)

Koordinatat:42°16′49″V 20°01′41″L / 42.2803°V 20.0281°L / 42.2803; 20.0281Koordinatat: 42°16′49″V 20°01′41″L / 42.2803°V 20.0281°L / 42.2803; 20.0281

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Kukësit
Rrethi: Rrethi i Tropojës
Komuna: Komuna Fierzë (Tropojë)
Targat e automjeteve: BC
Përdorimi i stampës

Dushaj është një fshatkomunën Fierzë-Tropojërrethin e TropojësShqipërisë. Fshati është gjithashtu edhe seli administrative e Komunës Fierzë-Tropojë.

Fshati shtrihet pranë Liqenit të Fierzës në trevën e Krasniqes dhe jo larg fshatit gjendet vendi i quajtur maja e Krasniqes. Afër fshatit bashkohen lumenjtë Valbonë dhe Dri. Vet fshati dikur quhej fshati Krasniqe. Në fshat janë ende rrënojat e një kishe të shek të XVII me një numër të madhe varrezash rreth saj, për të cilen Frang Bardhi në vitin 1638 kishte shkruar se ishte kisha e Shëngjergjit e fshatit Krasniqe.

Sot, fshati ka 168 banorë të ndarë në 31 familje (viti 2001), gjithsejt 50 banorë janë të punësuar.

Sipas gojedhënës banorët e fshatit Lupç i Epërm në Kosovë kanë prejardhjen nga Dushaj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]