Dushi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një dush tipik tezge me grykë të rregullueshme në lartësi dhe dyer të palosshme.

Një dush është një vend në të cilin një person lahet nën një spërkatje me ujë zakonisht të ngrohtë ose të nxehtë. Në ambiente të mbyllura, ka një kullues në dysheme. Shumica e dusheve kanë temperaturë, presion të spërkatjes dhe grykë të rregullueshme të kokës së dushit. Dushet më të thjeshta kanë një grykë rrotulluese që synon poshtë përdoruesit, ndërsa dushet më komplekse kanë një kokë dushi të lidhur me një zorrë që ka një mbajtëse montimi. Kjo i lejon dushit të mbajë kokën e dushit me dorë për të spërkatur ujin në pjesë të ndryshme të trupit të tyre. Një dush mund të instalohet në një tezgë të vogël dushi ose vaskë me një perde dushi ose derë plastike. Dushi është i zakonshëm për shkak të efikasitetit të përdorimit të tij në krahasim me një vaskë. Prandaj, përdorimi i tij në higjienë është praktikë e zakonshme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]