E. C. Pau Grande Estocolmo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
E.C. Pau Grande Estocolmo
EC Pau Grande Estocolmo-crest.png
Emri i plotë Esporte Clube Pau Grande Estocolmo
Pseudonimi O Poderoso Pauzão
Themelimi Tetor 28, 2011; 8 vite më parë (2011-10-28)
Stadiumi Gärdet,
Stockholm, Sweden
Fanella e parë
Foto e ekipit - Sezoni 2012:

Nga lart, majtas:
Pedrinho Silva, Manteiga, Coelhão, Muralhão, Metallografite, Sócrates, Cebolinha, Enciclopédia.

Ne gjunje, majtas:
Rafa, Galáctico, Jospinho, Il Pinturicchio, Casagrande, Cebolão, Comandante.


E.C. Pau Grande Estocolmo eshte nje ekip amator futbolli ne Stockholm, Sweden. Ekipi u krijua ne vitin 2011 nga nje grup suedezesh dhe brazilianesh te shtyre nga mungesa e futbollit zbavites ne Suedi. Fillimisht, ky ekip u krijua si homazh per legjenden e futbollit brazilian Garrincha, vendlindja e te cilit, Pau Grande, perkon edhe me emrin e ekipit. [1]

Taktikisht, E.C. Pau Grande Estocolmo frymezohet nga Telê Santana nje stil futbolli sulmues, i njohun ndryshe si O Jogo Bonito. Slogani i ekipit thote se eshte me e rendesishme te luash bukur sesa te fitosh.[2]

Skuadra aktuale [3][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Sweden.svg Pt Fredrik "Muralhão" Stark
2 Flag of Sweden.svg Mf Partik "Sócrates" Svederud (captain)
3 Flag of Sweden.svg Mb Johan "Enciclopédia" Hahn
7 Flag of Brazil.svg Mf Rafael "Rafa" Laurenti
9 Flag of Sweden.svg Mb David "Casagrande" Stoltz (vice-captain)
10 Flag of Brazil.svg Mf Pedro "Coelhão" Gomes
11 Flag of Albania.svg Sm Musard "Il Pinturicchio" Balliu
13 Flag of Sweden.svg Mf Peter "Carvão" Kolmskog
14 Flag of Sweden.svg Mf Jesper "Jospinho" Jarkvist
16 Flag of Sweden.svg Mb Peter "Pedrinho Silva" Brundin
17 Flag of Spain.svg Sm Jesus "Galáctico" Martin
18 Flag of Sweden.svg Mb Johan "Tesão" Holmér
21 Flag of Brazil.svg Mf Felipe "Glorioso" Bitencourt Oliveira
24 Flag of Sweden.svg Pt Johan "Aranha" Salwén
51 Flag of Brazil.svg Mf Tiago "Professor Lomba" Fróes
69 Flag of Brazil.svg Mb Elísio "Hidrante" Quintino
91 Flag of Sweden.svg Sm Jan "Cotoco" Czarnecki

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • SSIF Outdoor Spring Tournament, Div 2:
    • Fituesit (1): 2013[4]

Uniforma dhe Stema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema permban fytyren e Garrincha dhe uniforma eshte jeshile dhe e zeze.[5]

Nofka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi njihet me nofken "O Poderoso Pauzão" nga nje numer tifozesh besnik qe rritet cdo dite e me shume.[6]

Lojtare te meparshem [7][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
4 Flag of Sweden.svg Mf Peter "Comandante" Hedström
5 Flag of Sweden.svg Mf Per "Manteiga" Karlsson
6 Flag of Sweden.svg Mf Johannes "Cebolinha" Larsson
8 Flag of Sweden.svg Mf Albin "Metallografite" Stormvinter
12 Flag of Sweden.svg Mf Robert "Loirinho" Stål
33 Flag of Sweden.svg Mf David "Cebolão" Larsson
42 Flag of Brazil.svg Mb Gustavo "Guto" Baldissera

Linke te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i te dhenave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 qershor 2013. Marrë më 10 tetor 2013.
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 qershor 2013. Marrë më 10 tetor 2013.
  3. ^ https://www.facebook.com/EC.P.G.Stockholm/info
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 10 tetor 2013.
  5. ^ https://www.facebook.com/EC.P.G.Stockholm/info
  6. ^ https://www.facebook.com/EC.P.G.Stockholm/info
  7. ^ https://www.facebook.com/EC.P.G.Stockholm/info