ELVO

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Industria Automobilistike Helenike (ELVO) (Greqisht: Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων Α.Β.Ε. (ΕΛΒΟ), romanizuar: Ellinika Viomihanya Ohimaton (ELVO) është një kompani automobilistike me seli në Greqi. Kompania u themelua në vitin 1972 me emrin Steyr Hellas dhe mori emrin e saj aktual në 1987[1]. Kryesisht prodhon autobusë, kamionë, automjete ushtarake. Selia e kompanisë është e vendosur në Selanik.

ELVO
LlojiShoqëri Aksionere
IndustriaPëpunime metali dhe mekanike
Themeluar në1972
Zyrat qendrore,
Njerëzit kyç
Samy Katsav
Dani Ziv, Drejtor operativ
Prodhimiautovetura
autobuzë
kamionë
Makina luftarake
PrindiSK-Group
Plasan
Faqja e internetitwww.elvo.gr

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo filloi biznesin si Steyr Hellas S.A. duke montuar dhe prodhuar kamionë, motoçikleta dhe traktorë fermash (modelet Steyr dhe Puch). Porositë e rëndësishme për kamionë dhe autobusë nga ushtria greke dhe autoritetet shtetërore i dhanë shpejt vrull kompanisë. Divizioni i traktorëve ra në vitet 1980, pasi kompania u fokusua në automjetet ushtarake; në vitin 1986 ndryshoi emrin në Hellenic Vehicle Industry S.A..

Në vitin 2000, Industria Automobilistike Helenike u privatizua pjesërisht, kur grupi grek i metaleve dhe inxhinierisë Mytilineos fitoi 43% dhe mori përsipër menaxhimin e kompanisë. Kompania u përball me probleme të rënda financiare për shkak të uljes së porosive në vitin 2009, pas prodhimit (në bashkëpunim me një sërë kompanish greke). Menaxhmenti i kompanisë iu rikthye shtetit grek në vitin 2010.

Në vitin 2019, qeveria greke nisi një tender ndërkombëtar për shitjen e aksioneve të Industrisë Helenike të Automjeteve.[2] Në vitin 2020, shitja e kompanisë te një konsorcium me interes izraelit që përfshin Plasan Sasa Ltd, Naska Industries – SK Group dhe biznesmenin helen Aristidis Glinis duket se ka përfunduar me sukses. Sipas burimeve, konsorciumi izraelit u shpall ofertuesi më i lartë në tenderin publik për shitjen e aseteve të ELVO-së[3] dhe konsorciumi izraelit u zotua të investojë nga 95 deri në 135 milionë euro në ELVO gjatë pesë viteve të ardhshme.[4]

Blerja përfundoi më 14 shkurt 2021[5] me konsorciumin izraelit që mori kontrollin e prodhimit të automjeteve ELVO, për të cilat Forcat e Armatosura Greke ishin të interesuara.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.elvo.gr (Faqja web zyrtare)