Edmond Hafizademi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Edmond Hafizademi lindi në Gjakovë më 3 mars të vitit 1985, është aktor shqiptar.

Shkollen fillore dhe të mesme i mbaroi në vendlindje ku njëkohësisht merrej edhe me teatër dhe ishte pjesemarrës në shumë aktivitete. Më pas vazhdoi studimet në Tiranë në Akademine e Arteve, dega Aktor. Në vitet 2003-2007, studjoi nën udheheqjen e aktorit dhe pedagogut të shquar të aktrimit, Birçe Hasko (artist i merituar).

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Kopshti i vishnjeve" nga Anton Pavloviç Çehov -(Epihodovin)
 • "Fundrrinat" nga Maksim Gorki- (Lukën)
 • "Një letër e humbur" nga Ion Luka Karaxhale- (Qytetarin e dehur)
 • "Mikroborgjezet" nga Maksim Gorki- (Perçihinin)
 • "Pas vdekjes" nga Anton Zako Çajupi- (Adhamudhin)
 • "Otello" nga W.Shakespear- (Jagon)
 • "Martesa" nga Nikolai Gogol- (Dhëndërrin)
 • "Fundërrinat" nga Maksim Gorki- (Satinin)
 • "Njeriu që pa vdekjen me sy" nga Viktor Eftimiu(Vagabondin)
 • "Jashtë derës" nga Volfgang Borhert
 • "Një nuse për Stasin" nga Ruzhdi Pulaha- (Stasin)