Jump to content

Edmund Hillary

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edmund Hillary
Personi i parë (së bashku me Tenzing Norgay) që kanë arritur në majën e malit Everest
U lind në
Auckland, Zelanda e Re
Vdiq
Auckland, Zelanda e Re

Sir Edmund Percival Hillary KG ONZ KBE OSN (20 korrik 1919 - 11 janar 2008) ishte një alpinist i Zelandës së Re, explorer dhe filantrop. Më 29 maj 1953, alpinisti Hillary dhe Nepalezja Sherpa Tenzing Norgay u bënë alpinistët e parë që konfirmuan se kishin arritur në majën e malit Everest. Ata ishin pjesë e ekspeditës së nëntë britanike në Everest, të udhëhequr nga John Hunt. Revista TIME e quajti Hillaryn një nga 100 njerëzit më me ndikim të shekullit të 20-të.

Hillari u interesua për alpinizëm ndërsa ishte në shkollën e mesme. Ai bëri ngjitjen e parë të madhe në vitin 1939, duke arritur në majën e malit Ollivier. Ai shërbeu në Forcën Ajrore Mbretërore të Zelandës së Re si një lundërtar gjatë Luftës së Dytë Botërore. Para ekspeditës Everest të vitit 1953, Hillari ishte pjesë e ekspeditës së zbulimit britanik në mal në vitin 1951, si dhe një përpjekje e pasuksesshme për të ngjitur Cho Oyun në vitin 1952. Si pjesë e ekspeditës trans-antarktike të Commonwealth ai arriti në Polin e Jugut në tokë 1958. Ai më pas arriti në Polin e Veriut, duke e bërë atë personin e parë për të arritur të dy polet dhe samitin Everest.

Pas ngjitjes së tij të Everestit, Hillari kushtoi pjesën më të madhe të jetës së tij për të ndihmuar njerëzit e Sherpës në Nepal nëpërmjet Trustit Himalaje, të cilin e themeloi. Përmes përpjekjeve të tij, shumë shkolla dhe spitale u ndërtuan në Nepal.

Ekspeditat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 janar 1948, Harry Ayres, së bashku me Mick Sullivan, udhëhoqën Hillary dhe Ruth Adams në kreshtën jugore të Aoraki / Mount Cook, kulmin më të lartë të Zelandës së Re.[1]

Në vitin 1951, Hillari ishte pjesë e një ekspedite zbuluese britanike për Everestin e udhëhequr nga Eric Shipton[2] përpara se të bashkohej me përpjekjen e suksesshme britanike të vitit 1953. Në vitin 1952, Hillary dhe George Lowe ishin pjesë e ekipit britanik të udhëhequr nga Eric Shipton Cho Oyu.[3] Pas kësaj përpjekjeje dështoi për shkak të mungesës së rrugës nga ana e Nepalit, Hillary dhe Lowe kaluan Nup La në Tibet dhe arritën në kampin e vjetër II, në anën veriore, ku u vendosën të gjitha ekspeditat e para luftës.

1953 Ekspedita në Everest[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rruga për në Everest u mbyll nga Tibeti i kontrolluar nga kinezët dhe Nepali lejoi vetëm një ekspeditë në vit. Një ekspeditë zvicerane (në të cilën mori pjesë Tenzing) ishte përpjekur të arrinte samitin në vitin 1952, por u kthye nga samiti nga moti i keq dhe lodhja 800 metra (240 metra) poshtë takimit. Gjatë një udhëtimi të 1952 në Alpet, Hillari zbuloi se ai dhe shoku i tij George Lowe ishin ftuar nga Komiteti i Përbashkët Himalaj për përpjekjen e miratuar britanike të 1953 dhe menjëherë e pranuan.

Shipton u emërua si udhëheqës, por u zëvendësua nga Hunt. Hillari e konsideroi tërheqjen jashtë, por të dy Hunt dhe Shipton biseduan për të mbetur. Hillari kishte ndërmend të ngjitej me Lowe, por Hunt i quajti dy ekipe për sulmin: Tom Bourdillon dhe Charles Evans; dhe Hillary dhe Tenzing. Prandaj, Hillari bëri një përpjekje të përbashkët për të krijuar një miqësi të punës me Tenzing.[4]

Ekspedita e gjuetisë arriti në mbi 400 njerëz, duke përfshirë 362 derëtarë, 20 udhëzues të Sherpës dhe 10,000 lbs bagazhe,[5][6] dhe si shumë ekspedita të tilla, ishte një përpjekje në ekip. Lowe mbikëqyrte përgatitjen e fytyrës Lhotse, një fytyrë e madhe dhe e pjerrët e akullit, për t'u ngjitur. Hillari krijoi një rrugë përmes akullit të pabesë Khumbu.[4]

Ekspedita ngriti kampin bazë në mars të vitit 1953 dhe, duke punuar ngadalë, ngriti kampin e saj përfundimtar në Kolonën e Jugut në 7,890 metra. Më 26 maj, Bourdillon dhe Evans u përpoqën të rriteshin, por u kthyen mbrapa kur sistemi i oksigjenit Evans dështoi. Çifti kishte arritur në Samitin e Jugut, që ndodhej brenda 300 këmbëve vertikale (91 m) të samitit.[6][7] Hunt pastaj drejtoi Hillary dhe Tenzing për të shkuar në samitin.[7]

Dëbora dhe era mbanin palën në Kolonën e Jugut për dy ditë. Ata u nisën më 28 maj me një treshe mbështetëse të Lowe, Alfred Gregory dhe Ang Nyima. Të dy ngritën një çadër në 28,500 metra (2800 metra) më 28 maj, ndërsa grupi i tyre mbështetës u kthye në mal. Në mëngjesin e ardhshëm Hillari zbuloi se çizmet e tij kishin ngrirë të ngurta jashtë tendës. Ai kaloi dy orë ngrohjen e tyre para se ai dhe Tenzing, të veshur me pako 30 kilogramë (14 kg), u përpoqën të ngjiteshin përfundimisht. Masa e rëndësishme e pjesës së fundit të ngjitjes ishte fytyra e shkëmbit prej 40 këmbësh (12 m) e quajtur më pas "Hapi i Hillarit". Hillari pa një mjet për të hapur një çarje në fytyrë midis murit të shkëmbinjve dhe akullit, dhe Tenzing e ndoqi.[8] Nga atje përpjekjet e mëposhtme ishin relativisht të thjeshta. Hillary njoftoi se të dy burrat arritën samitin në të njëjtën kohë, por në The Dream Comes True, Tenzing tha se Hillari kishte ndërmarrë hapin e parë në majë të malit Everest. Ata arritën në Samitin 29,028 ft (8,848 m), pika më e lartë në tokë, në orën 11:30.[9] Siç e thoshte Hillari, "Një copëza më të madhe të akullit në dëborë të fortë dhe qëndruam në krye." [10]

Ata kaluan vetëm rreth 15 minuta në samitin. Hillari mori fotografinë e famshme të Tenzing-it duke paraqitur me akullin e tij të akullit, por ngritja e Hillarit nuk u regjistrua. BBC News ia atribuoi këtë Tenzing-it që kurrë nuk ka përdorur një aparat fotografik, por sipas autobiografisë së Tenzing, Man of Everest, kur Tenzing ofroi Hillary për fotografinë e tij. Hillary nuk pranoi: "Unë i tregova Hillarit se tani do të merrja figurën e tij Por për disa arsye ai tundi kokën, ai nuk e donte ", shkroi Tenzing. Tenzing la çokollata në dëborë si një ofertë, dhe Hillari la një kryq që ai ishte dhënë nga John Hunt. Fotot shtesë u morën duke parë nga poshtë malin, për të konfirmuar se e kishin bërë atë në majë dhe se ngjitja nuk ishte e falsifikuar.[11]

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat e shkruara nga Hillary përfshijnë:

 • Aventurë e Lartë (1955), Hodder & Stoughton (Londër) (rishtypet Oxford University Press (çakmak) ISBN 1-932302-02-6 dhe si Lartë Adventure: Historia e Vërtetë e Ngjitjes së Parë të Everestit ISBN 0-19-516734-1 )
 • Lindja e Everestit - Një llogari e Zelandës së Re Alpine Club Himalayan Ekspedita në Luginën Barun në 1954, me George Lowe (1956), E. P. Dutton dhe Company, Inc. ASIN B000EW84UM
 • Nuk ka Latitude për Error (1961), Hodder & Stoughton. ASIN B000H6UVP6.
 • Ekspedita Antarktike e Zelandës së Re (1959), R.W. Stiles, printera. ASIN B0007K6D72.
 • Kalimi i Antarktikut; ekspedita Transantarctic Commonwealth, 1955-1958 me Sir Vivian Fuchs (1958). Cassell ASIN B000HJGZ08
 • Lartë në ajrin e hollë të ftohtë; historia e Ekspeditës Himalayan, e udhëhequr nga Sir Edmund Hillary, sponsorizuar nga Enciklopedia e Librit Botëror, me Desmond Doig (1963) ASIN B00005W121
 • Shkolla në Retë (1965); ASIN B00005WRBB
 • Asgjë Sipërmarrëse, Asgjë Nuk Fiton (1975) Hodder & Stoughton General Division; ISBN 0-340-21296-9
 • Nga Oqeani në Qiell: Jet Boating Up Ganges Ulverscroft Large Print Books Ltd (Nëntor 1980); ISBN 0-7089-0587-0
 • Dy breza me Peter Hillary (1984) Hodder & Stoughton Ltd; ISBN 0-340-35420-8
 • Ngjitja: Dy jetë hulumtuar: Autobiografitë e Sir Edmund dhe Peter Hillary (1992) Paragon House Publishers ISBN 1-55778-408-6
 • Pamja nga Samiti: Memoja e mrekullueshme nga personi i parë për të pushtuar Everestin (2000) Pocket; ISBN 0-7434-0067-4

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Langton, Graham (22 June 2007). "Ayres, Horace Henry 1912–1987" Arkivuar 25 maj 2010 tek Wayback Machine. Dictionary of New Zealand Biography. Ministry for Culture and Heritage.
 2. ^ Isserman, Maurice; Weaver, Stewart (2008). Fallen Giants : A History of Himalayan Mountaineering from the Age of Empire to the Age of Extremes. New Haven: Yale University Press.
 3. ^ Barnett, Shaun (7 Dhjetor 2010). "Cho Oyu expedition team, 1952"The Dictionary of New Zealand Biography.
 4. ^ a b Edmund, Hillary. High Adventure: The True Story of the First Ascent of Everest.
 5. ^ Hillary of New Zealand and Tenzing reach the top, Reuter (in The Guardian, 2 June 1953)
 6. ^ a b Reaching The Top Arkivuar 16 shkurt 2008 tek Wayback Machine  16 February 2008 at the Wayback Machine. Royal Geographical Society.
 7. ^ a b The New Zealand Edge, Sir Edmund Hillary—King Of The World Arkivuar 27 nëntor 2004 tek Wayback Machine.
 8. ^ Ascent: Two Lives Explored : The Autobiographies of Sir Edmund and Peter Hillary.
 9. ^ Everest not as tall as thought Agençe France-Presse (on abc.net.au)
 10. ^ PBS, NOVA, First to Summit, Updated November 2000.
 11. ^ Joanna Wright (2003). "The Photographs Archived 5 September 2015 at the Wayback Machine.", in Everest, Summit of Achievement, by the Royal Geographic Society. Simon & Schuster, New York. ISBN 0-7432-4386-2.