Edward Maya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edward Maya
Emri i lindjesEduard Marian Ilie
LindiDitëlindja dhe mosha 28 Vjeç
OrigjinaBukureshtë, Rumani
ZhanretR&B, Argëtuese
Këngëtarë
Instrument(et)Vokal, Piano, Kitarë.
LabeliIsland, RBMG
WebsiteFaqja Zyrtare

Eduard Marian Ilie i njohur si Edward Maya (sq. Eduard maja) lindi në Bukureshtë, ai është një performues, DJ, kompozitor, tekstshkrues rumun. Ai u diplomua në "George Enescu Music High School" në Bukuresht, ku u shpall edhe si më i miri i vitit.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2006 , Maya ka punuar me shumë se artistë të tjerë rumunë si Akcent , Vika Jigulina , Blaxy Girls , DJ Sava , DJ Rynno , Payam Forghani dhe Liviu Hodor. Ai ka punuar edhe në këngën Tornerò , i cili është kryer nga Mihai TraistariuEurovision Song Contest 2006. Ai shtoi në një intervistë të Beat - Town.com se kjo këngë " ishte fillimi i karrierës sime ". Në verën e vitit 2009 , Maya filloi këngën e tij të parë si një artist , " Stereo Love " , duke arritur vendin e dytë në Listat rumune . Më vonë po atë vit , " Stereo Love" u bë një hit në klube në të gjithë botën .
Ndërsa ky sukses u pasua me koncerte në të gjithë botën , kënga hyri në top - 5 tekstet të Listave në Austri , Danimarkë , Finlandë , Francë, Gjermani , Irlandë, Itali ,Hollandë , Norvegji , Spanjë , Suedia , Zvicra , Britania e Madhe ." Stereo Love " ka marrë mbi 200 milion shikime në YouTube që nga gushti i vitit 2009.

Më 13 maj 2011 , Eduardi lansoi edhe këngën e tij të dytë të quajtur "This is my life". Që të arrinte suksese edhe më të medha Maya ka hapur edhe studion e tij të quajtur Mayavin Records. Në vitin 2012, në natën e Krishtlindjeve lansoi edhe këngën e tij të 3-të e cila u quajt "Desert Rain" në bashkpunim me Vika Jigulinën.