Jump to content

Efekti Zeigarnik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Emërtuar nga psikologia sovjetike Bluma Zeigarnik, në psikologji efekti Zeigarnik ndodh kur një aktivitet që është ndërprerë mund të kujtohet më lehtë. Ai nënvizon se njerëzit mbajnë mend detyrat e papërfunduara ose të ndërprera më mirë sesa detyrat e përfunduara. Në psikologjinë Gestalt, efekti Zeigarnik është përdorur për të demonstruar praninë e përgjithshme të fenomeneve të Gestalt: jo vetëm duke u shfaqur si efekte përceptuese, por edhe të pranishme në njohje.[1]

Efekti Zeigarnik nuk duhet të ngatërrohet me efektin Ovsiankina. Maria Ovsiankin, një kolege e Zeigarnik, hetoi efektin e ndërprerjes së detyrave në tendencën për të rifilluar detyrën në mundësinë tjetër.[2]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Psikologia ruse Bluma Zeigarnik fillimisht studioi fenomenin pasi profesori i saj dhe psikologu Gestalt Kurt Lewin vunë re se një kamerier kishte kujtime më të mira të porosive ende të papaguara. Sidoqoftë, pas përfundimit të detyrës - pasi të gjithë kishin paguar - ai nuk ishte në gjendje të kujtonte më shumë detaje të urdhrave. Zeigarnik më pas projektoi një seri eksperimentesh për të zbuluar proceset në themel të këtij fenomeni. Raporti i saj i hulumtimit u botua në vitin 1927, në revistën Psychologische Forschung.[3]

Avantazhi i kujtesës mund të shpjegohet duke parë teorinë e fushës së Lewinit: një detyrë që tashmë është filluar krijon një tension specifik për detyra, i cili përmirëson mundësinë e njohjes të përmbajtjeve përkatëse.[4] Tensioni lehtësohet pas përfundimit të detyrës, por vazhdon nëse ndërpritet. Përmes tensionit të vazhdueshëm, përmbajtja bëhet më lehtë e arritshme dhe mund të mbahet mend lehtë.

Efekti Zeigarnik sugjeron që studentët që pezullojnë studimin e tyre për të kryer aktivitete të palidhura (siç është studimi i një lënde tjetër ose luajtja e një loje), do të kujtojnë më mirë materiale sesa studentët që përfundojnë seanca studimi pa pushim (McKinney 1935; Zeigarnik 1927).

Rregulli i Hardenit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimtari Sportiv Matt Moore ka sugjeruar që efekti Zeigarnik mund të shpjegojë kritikën e përhapur të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit në lejimin e gjuajtjeve të lira për një lojtar "duke e goditur atë sa herë që një djalë afrohet pranë tyre".[5] Ekziston një ndalesë e lojës me secilin faull. Kur bëhet vazhdimisht, ndihet të ndërtojë një paragjykim njohës kundër kësaj lëvizjeje. Kritika kërkonte një ndryshim rregulli që penalizon këtë veprimtari, të njohur si Rregulli i Hardenit, i quajtur pas përdoruesit të saj më të shquar, James Harden.[6][7]

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besueshmëria e efektit ka qenë çështje e disa polemikave.[8]

Disa studime, të kryera më vonë në vende të tjera, në përpjekje për të përsëritur eksperimentin e Zeigarnik, nuk arritën të zbulojnë ndonjë ndryshim domethënës në kujtesë midis detyrave "të mbaruara" dhe "të pambaruara" (të ndërprera) (p.sh. Van Bergen, 1968).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ cf. Kurt Koffka, Principles of Gestalt Psychology, 1935, pp 334ff.
  2. ^ Ovsiankina 1928: Die Wiederaufnahme unterbrochener Handlungen. In: Psychologische Forschung 11(3/4), 302–379. doi=0.1007/BF00410261
  3. ^ Zeigarnik 1927: "Das Behalten erledigter und unerledigter Handlungen". Psychologische Forschung 9, 1-85.
  4. ^ Kurt Lewin, A Dynamic Theory of Personality, 1935, pp 243ff
  5. ^ Moore, Matt (4 tetor 2017). "How the NBA's newly imposed 'Harden Rule' will impact James Harden this season". CBSSports.com (në anglisht). Marrë më 21 prill 2020.
  6. ^ Boone, Kyle (22 shtator 2017). "The NBA is finally cracking down on James Harden's foul-drawing antics". CBSSports.com (në anglisht). Marrë më 4 tetor 2017.
  7. ^ "NBA implementing 'Zaza Pachulia,' 'James Harden' rules". NBCSports.com (në anglisht). 21 shtator 2017. Marrë më 4 tetor 2017.
  8. ^ Einstein, Gilles O.; McDaniel, Mark A.; Williford, Carrie L.; Pagan, Jason L.; Dismukes, R. Key (2003). "Forgetting of intentions in demanding situations is rapid" (PDF). Journal of Experimental Psychology: Applied (në anglisht). 9 (3): 147–162. doi:10.1037/1076-898X.9.3.147. PMID 14570509. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2016-03-04. [...] there is controversy regarding the reliability of the Zeigarnik effect [...]

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zeigarnik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]