Jump to content

James Harden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Informacionet
Emri dhe Mbiemri: James Harden
Ditëlindja: 26 gusht 1989
Vendlindja: Los Angeles, Kaliforni
Kombësia: Amerikanë
Gjatësia: 196 cm
Pesha: 100 kg
Pozita: Shooting guard
Numri: 13
Ekipi: Houston Rockets

James Edward Harden Jr. (lindi më 26 gusht 1989) është basketbollistë amerikanë i cili luan për Houston Rockets. Në vitin 2012, ai u emërua lojtari i gjashtë i vitit dhe e ndihmoi ekipin Thunder deri në finale. Ai shkoi në shkollën e lartë Artesia në Lakewood, Kaliforni.

Ai ka luajtur edhe në kombëtaren amerikane i cili fitoi medaljen e artë në Lojërat olimpike verore 2012. Ai poashtu ishte anëtarë i skuadrës të cilët fituan Kupën Botërore të Baketbollit në vitin 2014. Ai ishte kandidatë për të luajtur në Lojërat olimpike verore 2016, por u tërhoq nga skuadra.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harden është krishterë.[1][2] Ai ka folur në lidhje për besimin e tij duke thënë: "Unë dëshirojë ta falenderojë Zotin për gjithçka që më ka jepur në jetën time."[3]

Ai filloi ta rrisë mjekrrën në vitin 2009, pasi që u bë tepër dembel për ta rruajtur.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "James Harden". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "James Harden". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "James Harden Wanted Time to Pray Before Leaving OKC". Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 7 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Thamel, Pete (20 mars 2009). "James Harden's Style at Guard Masks His Ability at Arizona State". The New York Times. fq. B13. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2012. Marrë më 7 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)