Efekti i Komptonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përhapja e një fotoni nga një elektron dhe diagrami vektorial i përbërësve të momentet të fotonit dhe elektronit

Efekti i Komptonit (sipas Arthur Compton) është shpërndarje joelastike e një fotoni nga një thërmjë e ngarkuar, zakonisht një elektron. Rezultati që çon në ulje të energjisë (rritje të gjatësisë së valës) së fotonit (i cili mund të jetë foton nga rreze-X ose rreze gama) quhet Efekti Kompton. Pjesë nga energjia e fotonit i transferohet elektroneve të shpërndarë. Po ashtu ekziston edhe efekti i kundërt i Komtonit, Inversi Kompton nga i cili, një thëmijë e ngarkuar i trasferon energjinë e saj një fotoni.

Gjatësia e valës së Komptonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekuacioni që shpreh gjatësinë e valës së Komptonit për elektronin:

[1]

ku h është konstantja e Plankut, c shpejtësia e dritës dhe me masa e elektronit. Në këtë gjatësi vale, energjia e fotonit hf është e barabartë me masë-energjinë e elektronit mec2.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ NIST. "Compton wavelength". Marrë më 1 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)