Egnatia Tours

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Egnatia Tours ishte byro turistike me seli në Vjenë, pronë e Ludvig Baueri (gjer.: Ludwig Bauer) dhe pjesërishtë e udhëhequr nga Wilfried Graf. Ky i fundit ishte arkatar në Shoqatën Austriake-Shqiptare në viete e '70-ta.

Kjo byro në vitet '70-ta, ishte e vetmja byro austriake e cila bënte organizimin e eksurzoioneve grupore në Shqipëri. Posedues i Egnatia Tours, Ludvig Baueri (gjer.: Ludwig Bauer) ja kishte arritur që me këtë byro të krijonte një monopol mbi eksurzonet (ushëtimet charter) në Shqipëri. Sipas tij ai kishte kërkuar një vrimë tregu, dhe kishte gjetur në Shqipërin e izoluar.[1]

Zgjerimi i veprimtarisë së kësaj byroje vije në vitet '80-ta, kur në drejtim të Shqipërisë niseshin deri në 80 grupe me autobuzë.


Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 korrik 2007. Marrë më 30 qershor 2008.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)