Eichenau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eichenau
Komunë
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Eichenau is located in Gjermania
Eichenau
Eichenau

Koordinatat: 48°10′V 11°19′L / 48.167°V 11.317°L / 48.167; 11.317

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Shteti Bavaria
Qarku Oberbayern
Kryetari i Bashkisë Peter Münster
Partia FDP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.99 km2
Popullsia 11,912 banorë (31 dhjetor 2015)
Dendësia 17,04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 82223
Prefiksi 08141
Faqja Zyrtare www.eichenau.org

Eichenau është komunëBavaria, Gjermani. Ndodhet 20 kilometra në perëndim të Mynihut. Vendbanimi u rrit sipas planit që u bë nga komisioneri Josef Nibler që nga viti 1916.

Komuna ka dy shkolla fillore (Grundschule) dhe një shkollë të mesme (Mittelschule).

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]