Vyshhorod

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vyshhorod
Вишгород
Qytet
noform
Ndërtesa e këshillit të qytetit
Stema_figura
Stema e Vyshhorodit
Vyshgorod fl.png
Flamuri i Vyshhorodit
Vendndodhja
Vyshhorod is located in Ukraina
Vyshhorod
Vyshhorod

Koordinatat: 50°35′V 30°30′L / 50.583°V 30.500°L / 50.583; 30.500

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Provinca Kievi
Kryetari i Bashkisë Oleksiy Momot
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8.7 km2
Popullsia 27,825 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 946
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 07300—07304
Prefiksi (+380) 4596
Faqja Zyrtare vyshgorod.osp-ua.info

Vyshhorod (Ukrainisht: Ви́шгород; Rusisht: Вы́шгород) është qytet në qendër të Ukrainës. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 27,825 banorë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]