Jump to content

Ejnar Hertzsprung

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ejnar Hertzsprung
U lind në
Vdiq
ShtetësiaDanimarkë

Ejnar Hertzsprung (Kopenhaga, 8 tetor 1873 - Roskildë 21 tetor 1967) ka qënë një astronomë dhe kimikë danezë. Bashk me Henry Norris Russell, në 1910 ka ideuar diagramin H-R, për të klasifikuar yjet.

Ka zbuluar dy asteroid, njerin në 7 korrikë 1924, dhe tjetrin në 25 shtator 1929.