Ekumenizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ekumenizmi (nga gr. οἰκουμένη - ikumeni = bota e banuar), është një emërtim që tregon lëvizjen që anon në afrimin dhe në ribashkimin e të gjithë besimtarëve të fesëkrishterë dhe të kishave të ndryshme. Pika nismëtare është në besimin e përbashkët në trininë: në Atin Perëndi, në Jezus Krishtin, Birin e Perëndisë, dhe në Perëndinë Shpirt të Shenjtë.

Historia e ekumenizmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet e kishës në histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekumenizmi dhe kisha katolike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja ekumenike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]