El-Harith ibn Kalada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

El-Harith ibn Kalada ( arabisht: الحارث بن كلدة ; vdiq në vitin 13 AH/634–35) ishte një mjek arab dhe një shok i profetit Muhamed . [1] Thuhet se ai ka udhëtuar në Gundeshapur në kërkim të njohurive mjekësore para ardhjes së Islamit . [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dols, Michael W. (1983). "The Leper in Medieval Islamic Society". Medieval Academy of America. 58 (4): 891–916. JSTOR 2853789. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Shahid, Irfan (2010). Byzantium and the Arabs in the Sixth Century, Part 2. Harvard University Press. fq. 179. ISBN 0884023478. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]