Elbenita Kajtazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Elbenita Kajtazi është një soprano shqiptare nga Mitrovica, Kosovë.[1] Elbenita studioi në Akademinë e Muzikës të Mitrovicës,[2] dhe është diplomuar në Universitetin e Prishtinës, duke bërë debutimin e saj me Orkestrën Filarmonike të Kosovës në vitin 2009, duke kënduar shumë koncerte gjatë gjithë sezonit.[1]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elbenita Kajtazi ka fituar disa çmime kombëtare dhe ndërkombëtare. Më së fundmi, ajo fitoi çmimin e parë në "2015 Riccardo Zandonai Vocal Competition" në Itali, së bashku me dy çmime të veçanta: një angazhim në Theatro São Pedro në Sao Paolo, Brazil dhe një angazhim në Shtëpinë e Operës Daegu në Korenë e Jugut.[3] Në vitin 2014 ajo fitoi çmimin e parë "Spiros Argiris" në Festivalin Sarzana, Itali.[3] Në vitin 2012, ajo fitoi çmimin e parë në Festivalin e Këngës së Flamurit dhe Koncertin Ndërkombëtar të Muzikës ARS Kosova 2009. Ajo gjithashtu mori një bursë në verën e vitit 2013 për të ndjekur Programin Campo d'Oro në Nju Jork.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Elbenita KAJTAZI". opern-agentur.com. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2017. Marrë më 29 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "BIOGRAPHY - Elbenita Kajtazi". salzburgerfestspiele.at. Salzburg Festival. Marrë më 29 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ a b c "Elbenita Kajtazi - Soprano". operamusica.com. Opera Musica. Marrë më 29 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]