Elementi i Pestë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Elementi i Pestë është një film fantastiko-shkencorë francez në gjuhën angleze i vitit 1997, dirigjuar dhe bashkë-shkruar nga Luc Besson dhe me pjesëmarrjen e aktorëve Bruce Willis, Gary Oldman dhe Milla Jovovich . Kryesisht i ambientuar në shekullin e 23-të, përmbajtja kryesore e filmit përshkruan mbijetesën e planetit Tokë, i cili i bëhet përgjegjësi e Korben Dallas (Willis), një shofer taksie dhe ish-majori i forcave speciale, atëherë kur një grua e re (Jovovich) bie në kabinën e tij. Për ta realizuar këtë, Dallas bashkon forcat me të për të rikuperuar katër gurë mistikë të domosdoshëm për mbrojtjen e Tokës kundër sulmit të afërt të një entiteti kozmik keqdashës.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1914-ën, alienët e njohur si Mondoshawans mbërrijnë në një tempull të lashtë egjiptian për të mbledhur (për ruajtje të sigurtë) të vetmen armë të aftë për të mposhtur një të keqe të madhe që shfaqet çdo 5,000 vjet. Arma përbëhet nga katër gurë, që përmbajnë esencën e katër elementeve klasike, dhe një sarkofag që përmban një Element të Pestë në formën e një njeriu, i cili ndërthur fuqinë e katër të tjerëve në një dritë hyjnore të aftë për të mposhtur të keqen. Mondoshawans premtojnë kontaktin e tyre njerëzor, një prifti nga një urdhëri të fshehtë, ata do të kthehen me armën në kohë për të ndaluar të keqen e madhe kur ajo të kthehet.

Në vitin 2263, [a] e keqja e madhe shfaqet në hapësirën e thellë në formën e një topi gjigant zjarri të zi dhe shkatërron një anije kozmike sulmuese të Tokës. Kontakti aktual i Mondoshawans në Tokë, prifti Vito Cornelius, informon Presidentin e Territoreve të Federatës për historinë e së keqes së madhe dhe armën që mund ta ndalojë atë. Ndërsa Mondoshawans kthehen në Tokë, ata sulmohen papritur nga Mangalores, një racë e punësuar nga industrialisti Jean-Baptiste Emanuel Zorg, i cili është drejtuar nga e keqja e madhe për të marrë gurët e elementeve.

Anija kozmike e Mondoshawans është shkatërruar, dhe i vetmi "i mbijetuar" është një dorë e shkëputur në një dorezë metalike nga sarkofagu i Elementit të Pestë që ende përmban disa qeliza të gjalla. Shkencëtarët e marrin atë në një laborator të qytetit të Nju Jorkut, ku e përdorin për të rindërtuar një grua të fuqishme humanoide, e cila merr emrin Leeloo. E tmerruar nga rrethina e panjohura, ajo shpërthen nga izolimi dhe hidhet nga një parvaz i lartë, duke u përplasur në taksinë fluturuese të Korben Dallas, një ish major i forcave speciale .
Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>