Elena Poptodorova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elena Poptodorova

Elena Poptodorova (lindi më 31 gusht 1951) është politikane dhe diplomate bullgare, që ka shërbyer dy herë si Ambasadore e Jashtme dhe Fuqiplotë e BullgarisëShtetet e Bashkuara .

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elena Poptodorova lindi në 31 gusht 1951 në Sofje . Ajo ka një diplomë për studime gjuhësore dhe letrare në anglisht dhe italisht nga Universiteti i Sofjes (1974).

Shërbimi i Ministrisë së Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elena Poptodorova iu bashkua Ministrisë së Punëve të Jashtme në 1975 si përkthyese e nivelit të lartë për Qeverinë Bullgare. Ajo më vonë hyri në karrierën diplomatike dhe shërbeu nga sekretari i 3-të përmes ministrit-këshilltar në Sekretaritë, Protokollet e Shtetit, Kabinetit të Ministrit, KB dhe Drejtorive të armatimit deri në vitin 1990, kur ajo u zgjodh në legjislaturën kombëtare.

Nga viti 1987 deri në 1990 ajo ishte ministre-këshilltare në ambasadën Bullgare në Romë dhe Konsullin e Përgjithshëm të Bullgarisë në Republikën e San Marinos.

Para emërimit të saj në Uashington, Ambasadorja Elena Poptodorova ishte Drejtore e Politikës së Sigurisë në Ministrinë e Punëve të Jashtme, pozitë të cilën ajo e mbajti për një vit që nga 1 gushti i vitit 2009. Në periudhën 2008 - 2009 ajo shërbeu si Ambasadore e Përgjithshme për Rajonin e Detit të Zi në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Para mandatit të saj të parë si Ambasadore e Bullgarisë në SHBA, ajo shërbeu si zëdhënëse e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Drejtore e të Drejtave të Njeriut dhe Organizatave Humanitare Ndërkombëtare.

Nga 2002 deri në 2008 ajo ishte Ambasadore e Jashtme dhe Fuqiplotë e Bullgarisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku Bullgaria u bë anëtare e NATO-s dhe BE-së.

Ambasadorja Poptodorova flet rrjedhshëm në anglisht, italisht, frëngjisht, rusisht dhe bullgarishten e saj të lindjes.

Karriera post-diplomatike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është nënkryetare e Shoqatës së Traktatit të Atlantikut, [1] dhe drejtore për punët euro-atlantike në Klubin Atlantik të Bullgarisë . [2]

Anëtare e Parlamentit Kombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zonja Poptodorova pati një karrierë të gjatë si politikane që nga fillimi i ndryshimeve në Bullgari në 1989. Ajo u zgjodh për herë të parë Anëtare e Asamblesë Kombëtare të Bullgarisë në Asamblenë e 7-të Themeluese nga lista e Partisë Socialiste Bullgare në 1990, dhe ishte kryetare e grupit parlamentar të BSP. Ajo u rizgjodh në Parlamentet e 36-të, 37-të dhe 38-të Kombëtare. Ajo shërbeu në komitetet për politikën e jashtme, sigurinë kombëtare, radio dhe TV, të drejtat e njeriut, bujqësinë. Ajo ishte Nënkryetare e delegacionit bullgar në Bashkimin Parlamentar Ndërkombëtar, anëtare e delegacioneve kombëtare në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) dhe Komitetin e Përbashkët Parlamentar 'Bullgari-BE'. Ajo shërbeu gjithashtu si Zëvendëskryetare e Forumit Parlamentar Ndër-Evropian për Popullsinë dhe Zhvillimin (IEPFPD).

Në fund të viteve 1990, Poptodorova ishte ndër anëtarët me ndikim të Euro-së majtës Bullgare . [3]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elena Poptodorova fitoi gradën BA dhe MA në Universitetin e Shën Kliment Ohridski të Sofjes në studime gjuhësore dhe letrare në anglisht dhe italisht, pas së cilës ajo ndoqi një kurs pasuniversitar për marrëdhënie ndërkombëtare në Universitetin e Ekonomisë Kombëtare dhe Botërore në Sofje. Ajo u specializua në Universitetin e Leeds, MB dhe Universitetin e Siena, Itali.

Lidhje me shoqata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasadori Poptodorova është anëtare e Bordeve të organizatave joqeveritare Bullgare, ndër të cilat:

 • Klubi Atlantik i Bullgarisë
 • Qendra për Kërkime Rajonale dhe Gjeopolitike
 • Shoqata Bullgare e Planifikimit të Familjes dhe Shëndetit Riprodhues që ajo kryeson aktualisht.

Që nga 1995 Elena Poptodorova është Anëtare e Bordit të Drejtorëve të Universitetit Amerikan në Bullgari .

Ajo është gjithashtu një anëtare e Këshillit Ekzekutiv me bazë në Uashington për Grupin e Diplomacisë dhe Politikës së Jashtme të Grave.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Shtator 2016 ajo është emëruar si Shefe e Zyrës së Evropës Qendrore të AJC - një pozicion të cilin e tërhoqi nga 1 Mars 2017 për "arsye personale". [4]

Më 28 shkurt 2017, Poptodorova u ndalua shkurtimisht në aeroportin e Varshavës, gjoja për vjedhje të kozmetikës - një histori që u përhap nga 90 media ruse [5] [6], disa prej të cilave u cituan më pas në mediat bullgare. [7] Një çështje gjyqësore filloi në vitin 2017, dhe u mbyll me kusht në tetor 2018, kur një gjykatë polake vendosi të mos e ndëshkojë atë dhe të mos e përfshijë emrin e saj në procesverbalin penal. [8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Site of the ATA Arkivuar 14 maj 2019 tek Wayback Machine - about us page
 2. ^ Official Site of the Atlantic Club Arkivuar 4 maj 2019 tek Wayback Machine about us page
 3. ^ "Евролевицата танцува само един мандат" (në bullgarisht). politika.bg. 2010-11-19. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 2014-12-14.
 4. ^ Елена Поптодорова подаде оставка от Американския еврейски комитет Article from Mediapool (in Bulgarian).
 5. ^ Калфин: Подтекстът на Русия е „Вижте кои стават натовци и крадат парфюми по летищата“ article in ClubZ (in Bulgarian)
 6. ^ Елена Поптодорова арестувана и глобена във Варшава Article in ClubZ (in Bulgarian)
 7. ^ Замесиха Е.Поптодорова в инцидент с крадена козметика във Варшава Article in Sega daily (in Bulgarian).
 8. ^ "It was the result of temporary weakness." The former ambassador will not be punished story in Polish outlet tvn24 (in Polish)