Jump to content

Universiteti i Sofjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Universiteti i Sofjes, "St. Kliment Ohridski" (bullgarisht: Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Sofijski universitet „Sv. Kliment Ohridski“) është institucioni më i vjetër i arsimit të lartë në Bullgari.

Universiteti i Sofjes, "St. Kliment Ohridski"
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Latin: Universitas Serdicensis
LlojiPublik
Themelimi1888
RektoriAnastas Gerdzhikov
Studentë24,000
Location,
Bullgari
KampusiUrban
Colors 
Faqja zyrtareFaqja Zyrtare
Rektorati i Universitetit të Sofjes (2011)

I themeluar më 1 tetor 1888, ndërtesa e universitetit është ndërtuar ndërmjet viteve 1924 dhe 1934 me mbështetjen financiare të vëllezërve Evlogi Georgiev dhe Hristo Georgiev (skulpturat e të cilëve tani paraqiten në fasadën e saj) dhe ka një sipërfaqe prej 18.624 m² dhe një total prej 324 lokalesh. Universiteti ka 16 fakultete dhe tri departamente, ku mbi 21,000 studentë marrin arsimin e tyre. Rektori aktual është Anastas Gerdzhikov.

Vazhdimisht është renditur si universiteti më i lartë në Bullgari sipas renditjes kombëtare dhe ndërkombëtare, duke qenë vazhdimisht në mesin e katër përqind më të mirë të universiteteve botërore sipas QS World University Rankings.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fakultetet dhe departamentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]