Eliksiri i jetës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lepuri i bardhë mitologjik nga mitologjia kineze, duke bërë eliksirin e jetës në Hënë.

Eliksiri i jetës, i njohur gjithashtu si eliksiri i pavdekësisë, është një ilaç që supozohet se i jep pijes jetën e përjetshme dhe/ose rininë e përjetshme. Thuhej gjithashtu se ky eliksir shëronte të gjitha sëmundjet. Alkimistët në epoka dhe kultura të ndryshme kërkuan mjetet për të formuluar eliksirin.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]