Elizabeth Bishop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elizabeth Bishop
Elizabeth Bishop, 1934 yearbook portrait.jpg
Elizabeth Bishop mën 1934 si senior në Vassar
Ditëlindja:8 shkurt 1911
Vendlindja:Worcester, Massachusetts, Flag of the United States.svg SHBA
Ditëvdekja:6 tetor 1979
Vendvdekja:Boston, Massachusetts, SHBA
Kombësia:Amerikane
Zhanri:poezi, tregime

Elizabeth Peshkopi (8 shkurt 1911 - 6 tetor 1979) ishte një poete dhe shkrimtare amerikane e tregimeve të shkurtëra. Poete laureate e Shteteve të Bashkuara nga viti 1949 deri 1950, fituese e Çmimit Pulitzer për Poezi në vitin 1956[1], fituese e Çmimit Kombëtar për Libër, në vitin 1970[2], dhe fituese e Çmimit Ndërkombëtar Neustadt[3] për Letërsi në vitin 1976.

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Çmime[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ https://sq.wikipedia.org/wiki/%C3%87mimi_Pulitzer_p%C3%ABr_poezi
  2. ^ http://www.nationalbook.org/nba1970#.Vf0PLNKqqko
  3. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Neustadt_International_Prize_for_Literature

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]