Jump to content

Elizabeth Bishop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elizabeth Bishop
Elizabeth Bishop mën 1934 si senior në Vassar
U lind më8 shkurt 1911
Worcester, Massachusetts, SHBA
Vdiq më6 tetor 1979
Boston, Massachusetts, SHBA
KombësiaAmerikane
Gjinitë letrarepoezi, tregime

Elizabeth Peshkopi (8 shkurt 1911 - 6 tetor 1979) ishte një poete dhe shkrimtare amerikane e tregimeve të shkurtëra. Poete laureate e Shteteve të Bashkuara nga viti 1949 deri 1950, fituese e Çmimit Pulitzer për Poezi në vitin 1956[1], fituese e Çmimit Kombëtar për Libër, në vitin 1970[2], dhe fituese e Çmimit Ndërkombëtar Neustadt[3] për Letërsi në vitin 1976.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://sq.wikipedia.org/wiki/%C3%87mimi_Pulitzer_p%C3%ABr_poezi
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 20 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Neustadt_International_Prize_for_Literature

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]