Elizabeth Blackwell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elizabeth Blackwell

Elizabeth Blackwell (3 shkurt 1821 - 31 maj 1910) ishte një mjek e lindur në Britani, e dalluar si gruaja e parë për të marrë një diplomë mjekësore në Shtetet e Bashkuara, si dhe gruaja e parë në regjistrin mjekësor në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo ishte gruaja e parë që u diplomua nga shkolla mjekësore, një pioniere në promovimin e edukimit të grave në mjekësi në Shtetet e Bashkuara dhe një reformator social dhe moral në Shtetet e Bashkuara dhe në Mbretërinë e Bashkuar. Motra e saj Emily ishte gruaja e tretë në SHBA që mori një diplomë mjekësore.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elizabeth u lind më 3 shkurt 1821 në një shtëpi në Dicksons Street në Bristol, Gloucestershire, Angli, Samuel Blackwell, një tregtar sheqer sheqeri dhe gruaja e tij Hannah (Lane) Blackwell.[1] Ajo kishte dy motra më të mëdhenj, Anna dhe Marian, dhe përfundimisht do të kishte gjashtë vëllezër të tjerë më të rinj: Samuel (martuar me Antoinette Brown), Henry (martuar Lucy Stone), Emily (grua e tretë në SHBA për të marrë një diplomë mjekësore), Sarah Ellen shkrimtar), Gjoni dhe Xhorxhi. Katër zezakë, Barbara, Ann, Lucy dhe Mary gjithashtu jetuan me Blackwell gjatë fëmijërisë së Blackwell. Kujtimet më të hershme të Blackwell ishin të kohës së saj që jetonin në një shtëpi në 1 Wilson Street, jashtë Sheshit Portland, Bristol.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sahli, Nancy Ann (1982). Elizabeth Blackwell, M.D., (1871–1910): A Biography. New York: Arno Press. ISBN 0-405-14106-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Blackwell, Elizabeth, and Millicent Garrett Fawcett. Pioneer Work in Opening the Medical Profession to Women. London: J. M. Dent & Sons, 1914. Print.