Jump to content

Elizabeth Fry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elizabeth Fry

Elizabeth Fry (mbiemri i vajzërisë Gurney; 21 maj 1780 – 12 tetor 1845), shpesh referohet si Betsy Fry, ishte një reformatore angleze në burgje, reformatore shoqëror dhe, si Kuakere, një filantrope e krishterë. Ajo është përmendur shpesh si "engjëlli i burgjeve".

Fry ishte një forcë kryesore lëvizëse prapa legjislacionit të ri për ta bërë trajtimin e të burgosurve më njerëzorë, dhe ajo u mbështet në përpjekjet e saj nga Mbretëresha Victoria. Sipas ditarit të saj, Elizabeta u prek nga predikimi i Priscilla Hannah Gurney, Deborah Darby dhe William Savery. Ajo kishte më shumë ndjenja fetare sesa familja e saj e ngushtë.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elizabeth Fry lindi në një familje të shquar Kuakere, Gurneys. Shtëpia e familjes së saj të fëmijërisë ishte Earlham Hall, e cila tani është pjesë e Universitetit të Anglisë Lindore.[1] Babai i saj, John Gurney (1749-1809) ishte partner në Bankën e Gurney. Nëna e saj, Catherine, ishte anëtare e familjes Barclay të cilët ishin ndër themeluesit e Barclays Bank. Nëna e saj vdiq kur Elizabeth ishte dymbëdhjetë vjeç. Si një nga vajzat më të vjetra në familje, Elizabeth ishte pjesërisht përgjegjëse për kujdesin dhe edukimin e fëmijëve më të vegjël, përfshirë vëllain e saj Joseph John Gurney, një filantrop. Një nga motrat e saj ishte Louisa Gurney Hoare (1784–1836), një shkruese për arsimin.

Martesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u martua me Joseph Fry (1777–1861) më 19 gusht 1800 në Norwich Goat Lane Friends Meeting House dhe u zhvendosën në St Mildred's Court në Qytetin e Londrës.

Joseph dhe Elizabeth Fry jetuan në Plashet House në East Ham mes 1809 dhe 1829, pastaj u zhvendosën në The Cedars on Portway në Forest Gate, ku ata jetuan deri më 1844.[2] Ata kishin 11 fëmijë, pesë djem dhe gjashtë vajza.

Puna në burg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I nxitur nga një mik i familjes, Stephen Grellet, Fry vizitoi Burgun Newgate në vitin 1813. Kushtet që ajo pa atje e tmerruan atë.[3] Seksioni i grave ishte i mbipopulluar me gra dhe fëmijë, disa prej të cilëve nuk kishin marrë as gjyq. Të burgosurit bënin gatimin dhe larjen e tyre në qelitë e vogla në të cilat flinin në kashtë.

Ajo u kthye të nesërmen me ushqim dhe rroba për disa të burgosur. Ajo nuk ishte në gjendje të vazhdonte personalisht punën e saj për gati katër vjet për shkak të vështirësive brenda familjes Fry, përfshirë vështirësitë financiare në bankën Fry.

Fry u kthye në vitin 1816 dhe përfundimisht ishte në gjendje të financojë një shkollë burgu për fëmijët që ishin të burgosur me nënat e tyre. Në vitin 1817 ajo ndihmoi të themelonte Shoqatën për Reformimin e Grave të Burgosura në Newgate. Kjo shoqatë siguroi materiale për gratë në mënyrë që ata të mësojnë të qepin punime me arna që ishin qetësuese dhe gjithashtu lejuan zhvillim të aftësive, të tilla si punimet e gjilpërave[4] dhe thurje të cilat mund të ofrojnë punësim kur ishin jashtë burgut dhe pastaj të mund të fitonin para për veten e tyre. Ajo promovoi gjithashtu idenë e rehabilitimit në vend të dënimit të ashpër që u mor nga autoritetet e qytetit në Londër, si dhe shumë autoritete dhe burgje të tjera.

Elizabeth Fry shkroi në librin e saj Burgje në Skoci dhe në Veri të Anglisë që qëndroi natën në disa nga burgjet dhe ftoi fisnikërinë të vinte e të qëndronte dhe të shihte vetë kushtet e jetuara të të burgosurve. Mirësia e saj e ndihmoi atë të fitonte miqësinë e të burgosurve dhe ata filluan të përpiqen të përmirësojnë vetë kushtet e tyre.

Puna humanitare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elizabeth Fry gjithashtu ndihmoi të pastrehët, duke vendosur një "strehë natë" në Londër pasi pa trupin e një djali të ri në dimrin e vitit 1819/1820. Në vitin 1824, gjatë një vizite në Brighton, ajo krijoi Shoqatën e Vizitave të Qarkut Brighton.[3] Shoqata organizoi që vullnetarët të vizitojnë shtëpitë e të varfërve dhe t'u sigurojnë ndihmë dhe rehati atyre. Plani ishte i suksesshëm dhe u kopjua në rrethe dhe qytete të tjera në të gjithë Britaninë.

Në vitin 1838 The Friends dërguan një festë në Francë. Fry dhe bashkëshorti i saj, Lydia Irving dhe abuzionistët Josiah Forster dhe William Allen. Ata ishin atje në biznes tjetër, por pavarësisht nga pengesa gjuhësore Fry dhe Lydia Irving vizituan burgjet franceze.[5]

Në vitin 1840 Fry hapi një shkollë trainimi për infermierë. Programi i saj frymëzoi Florence Nightingale, i cili mori një ekip infermierësh të Fry për të ndihmuar ushtarët e plagosur në Luftën e Krimesë.

Në vitin 1842, Frederick William IV i Prusisë shkoi për të parë Fry në Burgun Newgate gjatë një vizite zyrtare në Britaninë e Madhe. Mbreti i Prusisë, i cili kishte takuar reformatorin shoqëror gjatë turneve të saj të mëparshme të kontinentit për të promovuar ndryshimin e mirëqenies dhe humanizmin, ishte aq i impresionuar nga puna e saj saqë ai u tha oborrtarëve të tij hezitues sa që personalisht do të vizitonte portën kur ishte në Londër.[6]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fry vdiq nga një goditje në Ramsgate, Angli, më 12 tetor 1845. Eshtrat e saj u varrosën në varrosjen e miqve në Barking. Më shumë se një mijë njerëz qëndruan në heshtje gjatë varrosjes në memorialin e Ramsgate.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Earlham Hall, UEA". Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2008. Marrë më 15 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Pewsey, Stephen (1996). Stratford, West Ham & The Royal Docks. Sutton Publishing. fq. 44. ISBN 0-7509-1417-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c "Elizabeth Fry", Quakers in the World
  4. ^ Hunter, Clare (2019). Threads of life : a history of the world through the eye of a needle. London: Sceptre (Hodder & Stoughton). fq. 50. ISBN 9781473687912. OCLC 1079199690. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Amanda Phillips, ‘Irving, Lydia (1797–1893)’, Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 2004 [1]
  6. ^ Grovier, Kelly (2009-06-01). The Gaol. John Murray. fq. 278. ISBN 978-0-7195-6133-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)