Ellen Marie Wiseman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shpjegim
Ky artikull sipas rregullores mbi shkronjat Ç, ç, Ë, ë, bie në kundërshtim me rregulloren e Wikipedisë në gjuhën shqipe, për këtë arsye nuk mund të merret si i saktë derisa të rregullohet.


Ellen Marie Wiseman (lindur më në Three Mile Bay, New York) është një shkrimtare amerikane. E rritur në një fshat të vogël, me qasje të kufizuar ne arsim, Ellen Marie kurrë nuk hoqi dore nga ëndrra e saj për t’u bërë shkrimtare. Historitë e saj të para filluan me kuajt heroik dhe qentë aventuresk, si Becky the Black Horse dhe Buffy the Rabbit Hunter. Me pas kishte një imagjinatë të gjalle duke imagjinuar krijesa të tmerrshme rreth çdo cepi, rrëmbyes, fantazma, vampirë, monstra nga thellësia. Ellen Marie Wiseman në web faqen e saj ka thëne: “Unë gjithmonë mendova se romani im debutues do të kishte një element paranormal apo tmerri, por mendoj se ju nuk mund të bëni shumë më të tmerrshëm se Lufta e Dytë Botërore dhe Holokausti.”[1] Kjo eshte e vertete pasi romani i saj i pare fliste pikerisht për Luften e Dyte Boterore. Pasi u martua beri dy femije dhe punonte me kohe të pjesshme si llogaritare. Kur ajo mbaroi shkollen e mesme e kuptoi se kishte shume për të mesuar mirepo ajo nuk kishte se si të ndiqte një kurs privat për të mesuar me shume për shkrimin e romaneve dhe nuk shkoi as ne kolegj. Mundesia e saj e vetme ishte internet nga ku u njoh me William Kowalski. Ai u be redactor, mesues dhe mik i shkrimtares. Fale tij ajo mesoi aftesi qe të zhvillonte talentin e saj për t’u bere një shkrimtare e vertete. Ellen Marie Wiseman tani jeton ne brigjet e liqenit Ontariome burrin e saj, dy qen të llojit Shih-Tzus dhe një qen laburatori. Asaj i pelqen të lexoje, gatuaje, udhetoje dhe të kaloje kohe me nipin dhe mbesat e saj.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "The Plumb Tree" 2012
  • "What She Left Behind" 2013 e sjelle ne shqip nga Botimet Living me titullin "Misteret e Klares" ne vitin 2016
  • "Coal River" 2015
  • "The Life She Was Given" 2017

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "About". http://ellenmariewiseman.com. Marrë më 17 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]