Elvera Sanchez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Elvera Sanchez (1 shtator 1905 – 2 shtator 2000) ishte vallëtare amerikane dhe nëna e Sammy Davis Jr.. Gjatë jetës së tij, Davis Jr. ka thënë se Elvera ka qenë nga Puerto Riko dhe ishte lindur në Suan Juan, sidoqoftë në In Black and White ku flitet për biografinë e Elverës, autori Wil Haygood thotë se Elvera u lind në New York City.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elvera Sanchez filloi të bëhej vallëtare në teatrin Lafayette në Harlem në vitin 1921. Ajo u bë e njohur si Baby Sanchez. Më 1923, ajo u martua me Sammy Davis Sr. i cili është gjithashtu vallëtarë. Ata kanë pasur vetëm një djalë Davis Jr.. Nga viti 1989 deri në vitin 2000, ajo ishte këshilltare në komisionin e Nju Jorkut për ta festuar ditën kombëtare të vallëzimit.[1] Elvera was survived by her daughter, Ramona.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "In Black and White: The Life of Sammy Davis, Jr.: Wil Haygood: 9780375403545: Amazon.com: Books". amazon.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)