Elvis Grezda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Elvis Grezda (* 6. Maj 1991) është aktor, muzikant, dhe artist marcial nga Kosova. Ai është anëtar i Serapion Ensembleteatrin Odeon.

Elvis Grezda në Fidèles d’amour 2 - Rebellionteatrin Odeon - fotografuar nga H Krbec

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi përfundoi shkollën e mesme, ai shkoi në Vjenë, ku në vitin 2013 filloj studimet në shkollën e aktrimit Krauss. Megjithatë, ai ndërpreu studimet para përfundimit të vitit të dytë, për shkak të angazhimeve të shumta që kishte.

Që nga viti 2016 është anëtar i Serapions Ensemble në teatrin Odeon.

Përveç punës, ai është anëtar i 7 klubeve sportive dhe gjithashtu bën kurse në Universität Sport Institut në Vjenë: skermë (épée dhe sabre), iaido, shigjetari, capoeira, kickbox, taekwondo, muay thai, shaolin kung fu, jujitsu, parkour, not, kërcim notim, akrobaci, trampolinë, gjimnastikë, jazz dance dhe balet.

Gjithashtu ai jep provimet për musical dhe operetë në Paritätische Prüfungskommission, në Vjenë.

Ai ishte 5 vjet basist dhe zë i dytë i rock bendit The Strings në Kosovë

Elvisi luan kontrabas, violonçel, kitarë, bass-kitarë, bateri dhe tarabukë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Gjuha Regjisori
2014 Operation Stonehenge – What Lies Beneath Biri Anglisht Jeremy Turner

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Gjuha Regjisori
2015 SOKO Donau Mike Gjermanisht Heinrich Ambrosch
2017 Trakehnerblut Julio Gjermanisht Andreas Herzog dhe Christopher Schier
2018-2019 CopStories Nuri Mudarow Gjermanisht Barbara Eder dhe Umut Dag

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jahr Titulli Roli Gjuha Regjisori Teatri
2014 Die Vögel Ansambli i zogjëve Gjermanisht Thomas Schulte-Michels Volkstheater Wien
2015 Schönberg in Erwartung Trupa e vallëzimit Gjermanisht Elisabeth Gabriel Neue Oper Wien
2015 Im Weißen Rössl Kuzhinieri Gjermanisht Josef E. Köpplinger Volksoper Wien
2016 Agrippina Role të ndryshme dhe Stunt 
Gjermanisht Robert Carsen Theater an der Wien
2016 Wir Hunde / Us Dogs Rex Gjermanisht Signa Köstler und Arthur Köstler Volkstheater Wien
2016 Im Weißen Rössl Kuzhinieri Gjermanisht Josef E. Köpplinger Volksoper Wien
2017 Fidèles d’amour 1 - Das Rauschen der Flügel Djaloshi (Roli kryesor) Gjermanisht Erwin Piplits, Mario Mattiazzo dhe Ivana Rauchmann Odeon Theater
2017 Fidèles d’amour 2 - Rebellion Djaloshi (Roli kryesor)  Gjermanisht Erwin Piplits, Mario Mattiazzo dhe Ivana Rauchmann Odeon Theater
2018 Fidèles d’amour 3 - Der Ruf Djaloshi (Roli kryesor)  Gjermanisht Erwin Piplits, Mario Mattiazzo dhe Ivana Rauchmann Odeon Theater
2019 Lamento Allegro Ansambël Gjermanisht, Shqip, Portugalisht Max Kaufmann, Mario Mattiazzo und Erwin Piplits Odeon Theater
2019 Carmen - Das Musical Ansambël Gjermanisht Erik Petersen Musicalsommer Winzendorf

Shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]